Kdo byli Binghamovými předchůdci?
V první řadě pochopitelně mnozí
domorodci z údolí řeky Urubamby, z jejichž řad pocházel i jedenáctiletý Binghamův průvodce. Indiáni věděli o ruinách města na kopci dávno. Jenže domorodci se tradičně nepočítají.
Kdo další připadá v úvahu? Vezměme to chronologicky...
Augusto Berns. Německý obchodník a dobrodruh, který prý v roce 1867 nejen objevil ruiny, ale následně skoupil okolní pozemky a založil "důlní" společnost. Ta údajně pod pláštíkem "těžby zlata" v pozdějších letech město plenila a cenné nálezy rozprodávala evropským a americkým sběratelům. To všechno prý s vědomím peruánské vlády a prezidenta Josého Balty, kteří měli za mlčení dostat desetinu zisku (!). Dokumenty, které to údajně potvrzují objevili na začátku 21. století kartograf Paolo Greer a historička Marian Mouldová - ta dokonce v archivu Yaleské univerzity... Pokud to tak opravdu bylo, mohlo být na Machu Picchu nějakou dobu docela "živo".
Harry Singer. Američan, který v oblasti mapoval výskyt surovin vhodných pro případnou těžbu, v roce 1870 do své mapy zakreslil vrchy Machu Picchu, Huayna Picchu a uvádí na ní i polohu "Punta Huaca del Inca". Pojmem "huaca" se v Andách obvykle označovala svatá místa, a to pochopitelně hodně naznačuje.
Herman Göhring (nebo Göhringer). Německý inženýr, kterého k mapování oblasti vedly stejné pohnutky jako Singera, zakreslil prý incké město do své mapy v roce 1874. Znamená to, že ho i navštívil?
Charles Wiener. Francouzský badatel, který v roce 1880 zcela jasně uvádí, že na Machu Picchu jsou archeologické nálezy; v samotném městě prý sice nebyl, ale věděl o něm.
Agustín Lizzáraga. Peruánec, o kterém kolují zprávy, že Machu Picchu navštívil už v roce 1894 ve společnosti jistého
Luise Béjara. Znovu se vrátil 14. července 1902, ještě s dalšími dvěma společníky - byli jimi
Gabino Sánchez a Enrique Palma. Tito tři dokonce zvěčnili svá jména na stěně Chrámu Tří oken. O existenci nápisu existuje několik dobových svědectví. Dnes už ho však na Machu Picchu nenajdete. Agustín Lizzáraga se v roce 1912 utopil v řece Vilcanotě a Hiram Bingham, alespoň podle tvrzení peruánské historičky Marian Mouldové, nechal podpisy i s datem návštěvy ze zdi odstranit. Prý proto, aby jeho prvenství nemohlo být zpochybněno. Mouldové zkrátka Bingham k srdci nepřirostl.
Thomas Payne a Stuart McNairny. Britští misionáři, kteří působili v oblasti Urubamby, navštívili údajně ruiny v roce 1906, na základě informací jistého inženýra Franklina, který o dva roky dříve město zahlédl z jednoho z okolních vrchů. Misionáři o tom nikomu nevyprávěli a svět se o jejich návštěvě Machu Picchu dozvěděl daleko později od Payneových potomků.
Teprve pak přišel Hiram Bingham a s ním nová sláva ztraceného města. Ať už je to s objevem Machu Picchu jak chce, tohle je hlavně Binghamova zásluha. Teprve jeho návštěva umožnila skutečný vědecký výzkum této archeologické lokality
non plus ultra - jedné z nejslavnějších na světě.
Autor: Frederik Velinský
Zdroje:
Wikipedia: La enciclopedia libre, heslo Machu Picchu
Wikipedia: The Free Encyklopedia, heslo Machu Picchu
Frederik Velinský:
Jak to bylo s Machu Picchu
-
Kdo objevil Machu Picchu II.
-
Machu Picchu, město kondora a pumy (všechny články s odkazy na další zdroje)