Web o věcech kolem archeologie

Archeologické výstavy v Šumperku

Autor: redakce

Vlastivědné muzeum v Šumperku nabízí v těchto dnech dvě archeologické výstavy. V Hollarově galerii můžete vidět výsledky a nálezy z archeologických průzkumů, uskutečněných v Šumperku v roce 2008. Památník Adolfa Kašpara v Lošticích se zase chlubí krásou podivuhodných loštických pohárů.

 

Hollarova galerie nabízí také fotografie z výzkumů. Zájemci o samotnou práci archeologů si tu mohou prohlédnout i ukázky dokumentace, plánky a mohou nahlédnout do výsledků odborných analýz. Všechno se točí především kolem záchranných výzkumů, které proběhly při stavbě sběrného dvora v Příčné ulici v Šumperku, kde se překvapeným archeologům podařilo objevit zbytky osady z pozdní doby bronzové. Mezi ulicemi Na Hradbách a Langrovou zase získali množství poznatků o vývoji středověkého a novověkého Šumperka. Výstava v Hollarově galerii potrvá do 30. září.

Až do konce roku je v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, který je také zařízením šumperského muzea, k vidění dlouhodobá výstava slavných loštických pohárů, které v 15. a v první půli 16. století hrnčíře z Loštic proslavily po celé Evropě. Štíhlé hnědé poháry s úzkým hrdlem vděčí za svou oblibu mimo jiné svému podivuhodnému vzhledu. Nejen že mívají pod hrdlem celý věnec malých oušek; jejich povrch je také pokryt drobnými puchýřky. Loštické poháry se vyráběly z grafitové hlíny, obsahující jako přísadu pyrit. Ten se při vypalování za vysokých teplot uvolňoval a tím dal vzniknout zmíněným puchýřkům. Poháry z Loštic byly slavné i tím, že narozdíl od běžné dobové picí keramiky neabsorbovaly pach nápojů. Není divu, že se z Loštic exportovaly snad do všech světových stran. Někdy ale sloužily i k jiným účelům, než jen k pití. V roce 2005 se v Praze ve Štěpánské ulici našel mincovní poklad z poloviny 15. století, který si jeho majitel ukryl právě - v loštickém poháru!

 

Další podrobnosti a fotografie:

 

17.08.2009 18:43:20
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one