Autor: redakce
"Naše zákony pamatují jenom na to, jak zaplatit záchranné archeologické výzkumy; nikoli na to, jak potom dále zacházet s nálezy. Muzea nemají finanční prostředky ani odborné síly na to, aby všechny archeologické sbírky zpracovala," řekl Českému rozhlasu Sever ředitel Muzea města Ústí nad Labem Gustav Krov. Ústecké muzeum navíc už skoro čtyři roky funguje v provizorních podmínkách - je celé takříkajíc "v krabicích", protože jeho vystěhovaná historická budova se z gruntu opravuje. A tak se ústečtí muzejníci rozhodli, že si najdou partnera s odborným zázemím a zkušenostmi, který jim při zpracování archeologického materiálu pomůže. Podepsali smlouvu o spolupráci se Zemským ústavem pro archeologii - Landesamt für Archäologie v saských Drážďanech.
Ústecká archeoložka Eliška Mezenská se díky tomu vydá do Drážďan na půlroční stáž, aby tam načerpala vědomosti o budování moderních muzejních expozic, které pak po roce 2011 využije při práci na nových instalacích v rekonstruované budově Muzea města Ústí nad Labem. Zemský úřad pro archeologii v Drážďanech podle jeho vedoucí, zemské archeoložky Reginy Smolnik, získá díky smlouvě s ústeckým muzeem v osobě Elišky Mezenské na půl roku zkušenou archeoložku a zároveň odborníka, který má zkušenosti s muzejní pedagogikou (například v rámci interaktivního dějepisného projektu Zubr Emil v pravěku). A těchto zkušeností by saští archeologové rádi využili. Vůbec přitom podle Reginy Smolnik nezáleží na neporovnatelném rozsahu aktivit obou institucí. Ta německá provádí výzkumy v celém Sasku, zatímco česká pouze na území okresu Ústí nad Labem; archeologické sbírky ústeckého muzea jsou však i tak velmi rozsáhlé.
Zdroje:
Český rozhlas Sever, 29.9.2009
Rozhovory o archeologických výzkumech v Ústí nad Labem, vysílané v magazínu Českého rozhlasu Sever Planetárium (audio, fotogalerie):
Skrytá minulost Ústí nad Labem, 23.7.2006
Rondel na Mírovém náměstí, 17.9.2006
Mírové náměstí - rekapitulace, 10.12.2006
Nové výzkumy v Ústí nad Labem, 13.5.2007
Výzkum pod šikmou věží, 2.3.2008