Web o věcech kolem archeologie

Archeologové ze Saska pomohou těm ústeckým

Autor: redakce

Centrum Ústí nad Labem bylo v minulých letech provrtáno doslova jako ementál. Výstavbě několika velkých komplexů i jednotlivých budov, vybavených vesměs podzemními garážemi, předcházel záchranný archeologický výzkum nebývalých rozměrů, který přinesl ohromné množství nálezů a informací z pestré historie města. A nastal problém, co s nimi.
Ústecké výzkumy

Ústecké výzkumy

Ústí nad Labem, Mírové náměstí - červenec 2006. Foto: Frederik Velinský, Český rozhlas Sever

"Naše zákony pamatují jenom na to, jak zaplatit záchranné archeologické výzkumy; nikoli na to, jak potom dále zacházet s nálezy. Muzea nemají finanční prostředky ani odborné síly na to, aby všechny archeologické sbírky zpracovala," řekl Českému rozhlasu Sever ředitel Muzea města Ústí nad Labem Gustav Krov. Ústecké muzeum navíc už skoro čtyři roky funguje v provizorních podmínkách - je celé takříkajíc "v krabicích", protože jeho vystěhovaná historická budova se z gruntu opravuje. A tak se ústečtí muzejníci rozhodli, že si najdou partnera s odborným zázemím a zkušenostmi, který jim při zpracování archeologického materiálu pomůže. Podepsali smlouvu o spolupráci se Zemským ústavem pro archeologii - Landesamt für Archäologie v saských Drážďanech.

Ústecká archeoložka Eliška Mezenská se díky tomu vydá do Drážďan na půlroční stáž, aby tam načerpala vědomosti o budování moderních muzejních expozic, které pak po roce 2011 využije při práci na nových instalacích v rekonstruované budově Muzea města Ústí nad Labem. Zemský úřad pro archeologii v Drážďanech podle jeho vedoucí, zemské archeoložky Reginy Smolnik, získá díky smlouvě s ústeckým muzeem v osobě Elišky Mezenské na půl roku zkušenou archeoložku a zároveň odborníka, který má zkušenosti s muzejní pedagogikou (například v rámci interaktivního dějepisného projektu Zubr Emil v pravěku). A těchto zkušeností by saští archeologové rádi využili. Vůbec přitom podle Reginy Smolnik nezáleží na neporovnatelném rozsahu aktivit obou institucí. Ta německá provádí výzkumy v celém Sasku, zatímco česká pouze na území okresu Ústí nad Labem; archeologické sbírky ústeckého muzea jsou však i tak velmi rozsáhlé.

Zdroje:

Český rozhlas Sever, 29.9.2009

Muzeum města Ústí nad Labem

Zubr Emil v pravěku


Rozhovory o archeologických výzkumech v Ústí nad Labem, vysílané v magazínu Českého rozhlasu Sever Planetárium (audio, fotogalerie):

Skrytá minulost Ústí nad Labem, 23.7.2006

Rondel na Mírovém náměstí, 17.9.2006

Mírové náměstí - rekapitulace, 10.12.2006

Nové výzkumy v Ústí nad Labem, 13.5.2007

Výzkum pod šikmou věží, 2.3.2008


03.10.2009 08:35:49
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one