Web o věcech kolem archeologie

Dějiny východních Čech

V polovině února vyšlo nezbytné dílo pro všechny milovníky staré historie ve východních Čechách. Nakladatelství Lidové noviny přivedlo na svět Dějiny východních Čech v pravěku a středověku (do roku 1526), tlustospis o 832 stranách, na kterém spolupracovalo sedmnáct autorů pod vedením Františka Musila; editorem byl Ondřej Felcman.
441050.jpg
Jak se uvádí na stránkách nakladatelství, publikace přináší nové poznatky o jednotlivých archeologických kulturách, které se v regionu vystřídaly, o příchodu Slovanů a o nejnovějším náhledu na úlohu východních Čech při vzniku a formování přemyslovského státu. Pojednává také o vývoji středověkého osídlení kraje a o vztahu přemyslovských a lucemburských králů k této rozsáhlé a hospodářsky i politicky významné části Čech. Velká pozornost je věnována klíčové roli východních Čech v husitské revoluci a v období konsolidace českého státu spjatém s osobností východočeského pána a pozdějšího českého krále Jiřího z Poděbrad. Součástí výkladu jsou kapitoly o kulturním vývoji v období románském a gotickém a vysvětlení podílu východních Čech na zformování Jednoty bratrské.
K oficiálnímu (mírně zkrácenému) textu nakladatele přidejme v abecedním pořadí jména ostatních členů autorského kolektivu: Jaroslav Čechura, Eduard Droberjar, Vladimír Hrubý, Jiří Kalferst, Milan Kuchařík, Petr Květina, Tomáš Mangel, František Nesejt, Miroslav Novák, Jan Prostředník, Jiří Sigl, Martin Šandera, Richard Thér, Radomír Tichý a Vladimír Wolf.
Recenzent Jiří Uhlíř o nových Dějinách východních Čech do Krkonošského deníku 16. března napsal: „(Kniha) zaplňuje dosavadní bílé místo v historiografii východních Čech. Navazuje na mravenčí historickou práci předcházejících generací východočeských archeologů a historiků. (...) Jde o kulturní počin, dílo zdařilé, hodnotné i reprezentativní a přínosné."
Vzhledem k tomu, že se na něm podíleli všichni výše zmínění pánové, není ani divu.

Autor: Redakce
23.04.2010 22:01:06
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one