Web o věcech kolem archeologie

Díže s vápnem - in situ

Ve vnitrobloku domu č.p. 71 u náměstí v Hrádku nad Nisou se v listopadu 2009 při záchranném archeologickém výzkumu našly zbytky polozemnic, staveb asi čtyři metry dlouhých. Jedna z nich obsahovala velmi zajímavý a fotogenický artefakt.
Díže

Díže

plná vápna - ze 16. století. Foto: Petr Brestovanský, Severočeské muzeum v Liberci
Hovoří vedoucí výzkumu, archeolog Petr Brestovanský ze Severočeského muzea v Liberci:

Polozemnice byly minimálně dvě za sebou a obě jsme zachytili v průřezu. Jedna se zánikovým horizontem v půlce 14. století zanikla požárem a my jsme z ní tahali poměrně dost průkaznou keramiku. Hned vedle byla další polozemnice, která byla zajímavá tím, že v ní stála na podlaze dřevěná díže s vápnem. To vápno se ještě dalo vybrat rukama. Používalo se samozřejmě při výstavbě okolních domů na náměstí. Tahle polozemnice byla mladší, už ze 16. století, ale vzhledem k té díži s vápnem poměrně unikátní kus, který tu nikde v okolí nemáme.

Rozhovor s Petrem Brestovanským o výzkumech v Hrádku nad Nisou, který poskytl rozhlasovému magazínu Planetárium Českého rozhlasu Sever, vám přineseme v kompletní podobě v průběhu tohoto týdne.

Frederik Velinský
02.06.2010 10:02:05
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one