Web o věcech kolem archeologie

Doba spalovačů mrtvol

Nová výstava Hornického muzea v Příbrami není žádnou reminiscencí na "zlatá šedesátá" české kinematografie a známý film režiséra Juraje Herze. Příbramští "spalovači mrtvol" žili ve 13. až 11. století před Kristem, v mladší době bronzové, a náleželi ke knovízské kultuře. Výstava ukazuje, co všechno se o jejich přítomnosti na Příbramsku podařilo zjistit za poslední čtvrtstoletí.
Katalog výstavy

Katalog výstavy

Zdroj: Hornické muzeum Příbram
Byla zahájena 1. června a najdete ji v cáchovně bývalého dolu Vojtěch; tedy v místnosti, kde se kdysi shromažďovali horníci. Mladší doba bronzová je pro Příbramsko zásadním obdobím, protože právě tehdy zde vznikají první dlouhodobě obývaná sídla. Po tehdejších obyvatelích zbyla sídliště, pohřebiště, několik hradišť a také řada depotů - tzv. pokladů. Vedle těchto hromadných nálezů byla ovšem objevena i spousta jednotlivých bronzových předmětů. Střední Povltaví mělo v období knovízské kultury, podle tvůrců výstavy, v mnoha ohledech dost výjimečné postavení. A tak vás jistě zajímá, co všechno na výstavě uvidíte.
Především nálezy z výzkumů pohřebišť, případně i sídlišť v Oborách, Drevníkách nebo Hřiměždicích a také z hradišť na Plešivci nebo na Žikovci u Voltýřova. Žárové pohřebiště v Oborách je dokonce prezentováno v podobě náznakové rekonstrukce. Jsou tu zároveň představeny vybrané poznatky z terénních výzkumů - například prvková analýza bronzových předmětů a měděných slitků z keramické nádoby, nalezené v Kamýku nad Vltavou. Na spoustu podrobností samozřejmě nevybylo místo a muzeum proto vydalo k výstavě Doba spalovačů mrtvol stejnojmenný katalog, kde se dočtete další podrobnosti.
Výstava v cáchovně dolu Vojtěch v Příbrami potrvá do 31. října.

Redakce

Zdroj: Hornické muzeum Příbram
06.06.2010 22:45:03
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one