Web o věcech kolem archeologie

Historie ukrytá pod dlažbou města

Autor: redakce

Nová stálá expozice Muzea Kroměřížska byla otevřena ve čtvrtek 1. října 2009 pod muzeem na Velkém náměstí, v prostorách historického sklepení bývalého vrchnostenského kapitulního domu. O minulosti vypráví prostřednictvím pramenů archeologických i historických.
Muzeum

Muzeum

Kroměříž - Velké náměstí, budova Muzea Kroměřížska. Foto: Marzper, Wikimedia. Licence Creative Commons.

Výstava, která přišla na víc než devět milionů korun, podává kulturně-historický obraz města Kroměříže od jeho vzniku do raného novověku. Volně přitom navazuje na archeologickou část expozice Příroda a člověk v druhém patře muzejní budovy, pojednávající o pravěkém osídlení a dějinách regionu do počátku raného středověku. V jejím sklepení se návštěvníci budou moci seznámit nejen s historickými událostmi, ale i s každodenním životem obyvatel středověkého a raně novověkého města. Budou tu vystaveny nálezy z odpadních jímek a studní, keramika, sklo, doklady jídelníčku a hygieny, nálezy hrnčířských pecí a dílen, mučící nástroje nebo středověká zbroj.

Expozice je rozčleněna do několika tematických celků, z nichž zájemce o archeologii zaujmou především oddíly Stopy vedou do pravěku nebo Poklady ukryté pod dlažbou města. Součástí expozice budou audiovizuální programy, které návštěvníkům umožní třeba procházku ulicemi města v polovině 19. století. Bude zde také vystavena např. středověká hrnčířská pec s dílnou hrnčíře, středověká odpadní jímka a také více než tři století starý dřevěný vodovod, vykopaný v jedné z kroměřížských ulic. Mezi vystavenými „poklady" najdete středověké, renesanční a barokní dekorativní kachle, ale i skutečné mincovní poklady, šperky a jiné cennosti. Expozice bude mít tištěného průvodce a vyjde i publikace o dějinách města z pohledu archeologů.

 

Zdroj:

http://www.muzeum-km.cz31.12.2009 17:23:53
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one