Web o věcech kolem archeologie

Na Slovensku objevili sošku těhotné venuše

Plastiku starou více než šest tisíc let vykopali archeologové v Pustom Chotári, což je část obce Beladice v okrese Zlaté Moravce. Pojmenovali ji Sára, jménem, které bylo právě v kalendáři. Vzácná je tím, že se našla celá, byť rozpadlá na tři kusy, ale zejména pro své nepřehlédnutelné "bříško". Podle archeologa Róberta Malčeka z Archeologického ústavu SAV v Nitře se dosud na Slovensku nic podobného nenašlo.
Soška útlé ženy měří 7 centimetrů. Narozdíl od svých starších "kolegyň" nemá nijak zvlášť vyvinuté boky ani hruď. Hlava je pouze naznačená. Soška se našla při výzkumu, který předchází stavbě rychlostní komunikace mezi Nitrou a Zvolenem. Ležela v jámě bývalého hliníku, který zřejmě později sloužil k ukládání odpadu, na sídlišti lengyelské kultury. Kromě sošky byly v jámě i zbytky lidské lebky, střepy, kamenné nástroje a sekera. Podle slovenských odborníků mohla být soška magickým amuletem - mohla symbolizovat zachování rodu a nebo třeba chránit při porodu. Zaujalo je, že bříško bylo zjevně na sošku dávným tvůrcem přilepeno dodatečně.
Sára je v současnosti slepená, prošla procesem konzervace a teď ji čeká odborný výzkum. Veřejnost by ji za několik měsíců měla spatřit na chystané výstavě. Do té doby by archeologové rádi řádně zhodnotili i samotné místo nálezu. Jde o to, jestli se tam odehrály nějaké rituály a nebo jestli tu jednoduše shořel něčí příbytek a soška zůstala uvnitř.

Autor: Redakce
Další podrobnosti se dočtete na webu slovenské Pravdy, kde je ke shlédnutí i video.
06.03.2010 20:45:47
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one