Na jaře roku 2009 objevili archeologové při budování nového koryta dříve zatrubněné říčky Mojeny v průmyslové zóně jižně od Holešova pozůstatky středověké osady, osídlené od 8. století, kterou ve 14. století postihla přírodní pohroma. Pozůstatky třinácti nalezených objektů pokrývala až 40 centimetrů silná vrstva usazenin. Patrně sesuv půdy v důsledku záplav způsobil, že obyvatelé osadu opustili a nikdy se už nevrátili. Přestěhovali se nejspíše výš proti proudu Mojeny do míst, kde leží dnešní obec Martinice. Podle Miroslava Šmída z Ústavu archeologické památkové péče v Brně mohla katastrofa souviset s rozsáhlým mýcením lesů, které nakonec ve svém důsledku vyvolalo erozi půdy.
Při výzkumu nového koryta Mojeny našli archeologové také stopy osídlení z doby lužických popelnicových polí (45 objektů), jeden laténský objekt a sídliště ze starší doby bronzové, které by snad mohlo mít souvislost s nedalekým pohřebištěm nitranské kultury, které bylo zkoumáno v 50. a 60. letech minulého století.
Letos, při záchranném výzkumu na stavbě obchodního centra Tesco u výpadovky na Kroměříž, objevili archeologové další stopy dávné minulosti - hned několik sídlištních objektů. Archeolog Ivan Čižmář ze zlínské expozitury Archeologické památkové péče Brno se v rozhovoru pro deník
Právo zmínil zejména o nálezu zahloubené chaty s kůly v kratších stranách z pozdní doby laténské. V její výplni byla objevena nejen početná sbírka keramických střepů, ale také objímka železné kosy z období kolem roku 150 před naším letopočtem. Hodnotný je podle něj také nález většího množství čtyři tisíce let starých střepů či zvířecích kostí věteřovské kultury starší doby bronzové. Nálezy z Holešova by nakonec měly obohatit sbírky Muzea Kroměřížska v Kroměříži.
Autor: Redakce
Zdroje:
Archeologové objevili při stavbě zóny středověkou osadu, kterou zřejmě zničil sesuv. Průmyslová zóna Holešov [online], 18.6.2009. [cit. 2010-03-29]
Aleš Fuksa:
Výkopové práce vydaly svědectví z doby bronzové. Právo - Olomoucký kraj, 25.3.2010, s. 10.