Web o věcech kolem archeologie

Oslavy devadesátin uzavřel televizní dokument

Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.

V letošním roce slavil Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i. své devadesáté narozeniny. Představil veřejnosti největší kompendium nejstarších dějin našeho regionu - osmidílnou publikaci Archeologie pravěkých Čech, uspořádal přednáškový cyklus pro veřejnost, veřejnou prezentaci pracoviště a také spolupracoval na dokumentárním filmu Současnost minulosti. Natočilo jej Studio KF s Českou televizí, za přispění Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Obchvat Kolína

Obchvat Kolína

- největší archeologická akce v dějinách ústavu. Foto: Frederik Velinský

Archeologický ústav v Praze byl založen v listopadu roku 1919, oficiálně ale začal úřadovat v lednu 1920. Jeho počátky byly skromné, ale postupem času se z něj stalo pracoviště s vysokou vědeckou úrovní, které sledovalo evropské i světové trendy v oboru. Od počátku byl personálně propojen s vysokými školami a jeho pracovníci se podíleli a podílejí na výchově nových generací badatelů. Výsledky a zpracováním výzkumů lokalit jako je např. Pražský hrad, Budeč, Libice, Závist, Bylany (a mohli bychom jmenovat desítky dalších) se ústav podílel na diskusi o dějinách našeho regionu. Ve vedení ústavu i na jednotlivých výzkumech působila řada významných osobností české vědy jako např. Lubor Niederle (první ředitel), Jaroslav Böhm, Jan Filip, Ivan Borkovský a další. Přinejmenším od období po druhé světové válce se ústav rozvíjí jako interdisciplinární pracoviště, které vedle klasických archeologických disciplín dává růst takovým oborům jako je antropologie, archeozoologie, paleoekologie, paleobotanika atd.

Devadesátiletá historie ústavu je napínavá, plná zvratů, zvlášť v obdobích kolem druhé světové války a po ní, plná významných objevů a zajímavých osobností. V červnu až září 2009 byl proto v prostorách Archeologického ústavu v Praze, jeho základnách, na aktuálních výzkumech či místech významných výzkumů historických, natočen dokumentární film Současnost minulosti, jenž si vzal za úkol alespoň částečně tento příběh přiblížit. Hovoří v něm více než třicítka odborníků a je v něm představena současná podoba jednotlivých pracovišť a laboratoří. Snímek vznikl za použití archivních materiálů ARU Praha, Národního filmového archivu, archivu Krátkého filmu a soukromých archivů jednotlivých badatelů. Jeho režisérem je Petr Prchal, kameramanem Stano Slušný a producentem Jan Krása. Dokumentární film má 56 minut. Na obrazovkách České televize byl v premiéře uveden 29. prosince a nyní ho lze shlédnout kdykoliv na webu ČT.

 

Zdroj: Tisková zpráva Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v.v.i.

 

Stránka dokumentu Současnost minulosti na webu České televize.

Fotogalerie z natáčení

 
17.01.2010 22:44:20
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one