Web o věcech kolem archeologie

Oslavy na Valech

Opevněná poloha na vyvýšené písečné duně v lužních lesích mezi slepými rameny řeky Moravy nedaleko Mikulčic se rozvíjela od 7. do 10. století. Největší rozkvět zažila ve století devátém, v časech Velké Moravy. Slávu ji vrátil archeologický výzkum, který byl na mikulčických Valech zahájen před 55 lety.

16. srpna roku 1954 zavítal do jihomoravských Mikulčic ředitel brněnského Archeologického ústavu prof. Josef Poulík a rozhodl, že se na Valech bude kopat. Vznikla tu výzkumná základna, největší detašované pracoviště Archeologického ústavu v Brně. Velkoplošné výzkumy v dalších desetiletích odkryly na Valech bývalé přední centrum Velkomoravské říše.

 

Přestože tu stálo mnoho kostelů, velká trojlodní bazilika, zděný palác a minimálně tři mosty, hradiště podobné spíše městu po pádu Velkomoravské říše zaniklo a postupně upadlo v zapomnění. Od roku 1954 tu po celá čtyři desetiletí probíhal systematický terénní výzkum, v roce 1962 bylo hradiště Valy prohlášeno za Národní kulturní památku. Systematický výzkum byl přerušen počátkem 90. let. Pak zde vzniklo středisko badatelského výzkumu raného středověku; archeologické výzkumy probíhají na menších plochách a slouží především k doplnění a ověření informací, získaných staršími výzkumy. V roce 2007 došlo v Mikulčicích k tragickému požáru, při kterém lehla popelem budova, v níž zdejší detašované pracoviště sídlilo. Nyní probíhá obnova pracoviště a současně i regenerace celé Národní kulturní památky.

 

Archeologický ústav Akademie věd ČR v Brně připravil k 55. výročí zahájení výzkumů novou publikaci - archeologického průvodce po lokalitě Terénní výzkum v Mikulčicích, a to ve třech cizojazyčných mutacích, německé, anglické a bulharské. Z obsahu těchto materiálů vychází i nová archeologická pohlednice z Mikulčic.

 

Mikulčice se také budou prezentovat na zářijovém brněnském Festivalu vědy - v sobotu 19. září se v prostorách Brněnského kulturního centra uskuteční přednáška 55 let archeologického výzkumu v Mikulčicích, kterou doprovodí výstava fotografií z výzkumu na Valech. Dokonce tu bude k shlédnutí několik vzácných originálů - archeologických nálezů z Mikulčic. Součástí vernisáže výstavy bude i oficiální představení už zmíněného průvodce. Další přednášky o archeologických výzkumech v Mikulčicích i na dalších moravských lokalitách se uskuteční v rámci brněnské části Týdne vědy a techniky 2. - 8. listopadu 2009.

 

O víkendu 26. - 27. září 2009 bude archeologické pracoviště v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích otevřeno veřejnosti. Návštěvníci si budou moci prohlédnout depozitáře, laboratoře a detailně se seznámit s lokalitou i novým terénním výzkumem. Zvláštní program bude na oba dny připraven pro děti a mládež. O dalších připravovaných akcích pro veřejnost se zájemci dozví v tisku nebo na webových stránkách mikulčického pracoviště ústavu.

 

Zdroje:

Tisková zpráva Akademie věd České republiky

www.mikulcice-valy.cz17.08.2009 18:38:49
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one