Web o věcech kolem archeologie

Rozmary počasí překazily archeologům plány

Autor: Archeologický ústav AVČR, Praha, v.v.i.

Chystalo se pokračování výzkumu, jaký nemá v dějinách české archeologie obdoby. Právě v těchto dnech mělo dojít k zahájení a čekala se účast řady předních odborníků od nás i ze zahraničí. Deštivé počasí však letošní plány nadobro překazilo a posunulo tak celou akci nejméně o další rok. Inkriminované místo leží v beztak podmáčeném terénu u obce Ponědrážka na Třeboňsku. 

Šíp z pravěku

Šíp z pravěku

Úlomky ratiště šípu z borového dřeva, nalezené v pobřežních usazeninách zazemněného jezera. Podle radiokarbonového datování jsou staré přibližně 11 000 let. Foto: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.

Čím je tato, na první pohled docela nenápadná lokalita tolik unikátní? Zkoumat se mělo okolí dnes již zaniklého jezera, na jehož březích se usadili lidé již na počátku střední doby kamenné. Odborníci z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni, Archeologického ústavu v Praze, z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a z Scheffieldské univerzity archeologickou lokalitu již sedm let bedlivě sledují a na letošní kampaň se pečlivě připravovali. Fakt, že se naleziště nachází v bažinatém prostředí, s jeho odborným významem bezprostředně souvisí. V bažině zůstaly dokonale zakonzervovány organické artefakty i materiály přírodního původu. Taková situace poskytuje téměř nevyčerpatelné možnosti pro kombinaci archeologického výzkumu se studiem vývoje přírodního prostředí. Lze tady lépe než jinde zkoumat vlivy klimatických změn na vývoj lidské společnosti, dopad osídlení na kvalitu životního prostředí, nebo třeba jídelníček dávných obyvatel - lovců a sběračů.

 

Biolog Petr Pokorný z pražského Archeologického ústavu unikátní archeologickou lokalitu u jihočeské Ponědrážky objevil víceméně náhodou, když zkoumal klimatické a environmentální změny zaznamenané ve starých jezerních usazeninách. Přitom vyšlo najevo, že některé zjištěné skutečnosti lze jen obtížně vysvětlit jinak, než přítomností relativně masivního osídlení a to v období mezi 11 a 6 000 lety. Takto formulovaná hypotéza se následně potvrdila prvními archeologickými nálezy. Podařilo se postupně odhalit zbytky obydlí, ohnišť a celou řadu dřevěných artefaktů. Tyto objevy již byly publikovány v odborných vědeckých časopisech. A to je podle všeho teprve začátek. Do budoucna se očekávají další, ještě významnější zjištění. Na ty si ovšem budeme muset kvůli vrtkavému počasí nějakou chvíli ještě počkat.

 

17.08.2009 18:43:56
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one