Web o věcech kolem archeologie

V Rusku zabavili tisíce artefaktů, vykopaných načerno ze starých mohyl

Krasnodar

Krasnodar

Ukázka z kolekce, zabavené překupníkům. Foto: Tisková služba administrace Krasnodarského kraje, ЮГА.ру
Pracovníci ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) předali do Archeologického muzea v Krasnodaru na jihu Ruska unikátní kolekci starožitností, zabavených nelegálním výkopcům. Na pět tisíc předmětů z mohyl - kurhanů, včetně výrobků z drahých kovů, zbraní a mincí, bylo určeno k prodeji na zahraničních aukcích.
Jak napsal ruský internetový list Vesti, tisíc let staré zlaté brože, bronzové zbroje Sarmatů a také mince prakticky ze všech období přivezli do krasnodarského muzea operativci FSB, kterým se během speciální operace podařilo rozkrýt důležitý kanál, kudy historické památky mizely za hranicemi. Na videonahrávkách zachytili prohlídku v bytě překupníka v Petrohradu, odkud se cennosti přepravovaly do Finska a dále na aukce do Londýna, kde se podobné předměty prodávají za velké peníze.
Tyto přeměty nebyly odcizeny z muzeí a proto není možné jejich prodej zakázat. Mince, meče i ozdoby kradou přímo z kurhanů a mohylníků tzv. lovci pokladů. Vedoucí oddělení archeologických sbírek Historicko-archeologického muzea E. D. Felicyna v Krasnodaru Evangelina Chačaturovová to nese velmi nelibě: "Lupiči barbarsky ničí archeologické památky, protože jejich cílem je pouze získat poklad, který pak mohou prodat. Vůbec se nezabývají jinými, z jejich pohledu bezcennými artefakty, které jsou ale pro archeology úplně stejně důležité."
Na černém trhu je historických předmětů daleko víc, než kolik jich vědci nacházejí při svých výzkumech. Aby získali podobnou kolekci, museli by archeologové v Krasnodarském kraji, na území historické kozácké Kubáně, pracovat celá desetiletí. Zloději rozkopali kubáňské kurhany mnohem rychleji. Jejich kořist se teď vrátila na jih Ruska, do krasnodarského muzea. Jeho ředitel Andrej Jeremenko upřesňuje: "Je tady kolem čtyř tisíc exponátů, možná o něco víc. Co je zvlášť unikátní - zhruba 700 předmětů je z drahých kovů, zlata, stříbra a různých slitin."
Reálnou cenu této kolekce nejsou historici schopni vyčíslit ani přibližně. Překupníci za ně měli v plánu dostat několik milionů dolarů. Za účelem dosažení vyššího zisku dokonce některé unikátní nálezy upravovali. V muzeu je možné na exponáty sahat pouze v bílých rukavicích, zloději se ke starožitnostem chovali daleko méně ohleduplně. Mezi starými artefakty je například bronzová helma ze 3. století před Kristem. Když ji operativci zabavili, byla už restaurována - ilegálně, ale přitom velmi profesionálně. Železný meč, který je také více než dva tisíce let starý, měl novou dřevěnou pochvu, aby se dal výhodněji prodat.
Škodu, která nelegální činností "lovců pokladů" vznikla ruské vědě a kultuře, nelze podle listu Vesti vyjádřit penězi. Kde přesně se zabavené předměty našly, už nikdo nezjistí. Nelegální archeologové tak vlastně setřeli několik stránek ruské historie. Předání artefaktů do muzea snižuje tuto ztrátu jen částečně.

Fotografie a reportáž najdete zde:
http://www.vesti.ru/doc.html?id=919114

Nikolaj Dolgačev, Vesti, 28.9.2012
Překlad a úprava Frederik Velinský
30.09.2012 01:17:48
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one