Web o věcech kolem archeologie

Záchranný archeologický výzkum na silnici I/37 v k. ú. Pohřebačka (okres Pardubice)

Pod vodou

Pod vodou

Výzkum v lokalitě Pohřebačka. Zaplavená severní část výzkumu, kde se nácházela nadzemní stavba na čtyřech sloupech.
Ve dnech 11. dubna až 18. května 2012 proběhl záchranný archeologický výzkum na katastrálním území Pohřebačka, přibližně 16 km severně od Pardubic.
Výzkum byl vyvolán stavbou rozšíření silnice I/37 (v úseku označeném 0, 550 km – 1, 220 km). Zkoumaná plocha se nachází v rámci polohy „V lukách“ (parc. č. 573/42, 573/43, 573/44, 573/45, 1334). Lokalita se rozprostírá asi 200 m západním směrem od Plačického potoka. Klimatické podmínky byly zpočátku velmi nepříznivé a zkoumaná plocha byla několikrát téměř zcela zaplavena, i tak však bylo možné prozkoumat celkem 53 archeologických situací.
Od severu

Od severu

Zaplavená plocha výzkumu při pohledu ze severu
Ve výplni objektů se nacházely keramické fragmenty, které lze předběžně zařadit do mladší doby laténské (za určení děkuji V. Vokolkovi), dále například zlomek jantarového korálku nebo větší kusy strusky. Z objektů můžeme zmínit nadzemní stavbu na čtyřech sloupech anebo malou pícku. Výzkum zřejmě odhalil okraj latenského sídliště, které je situováno na nepatrné terénní vlně.
Archeologický výzkum provedli Mgr. F. Kašpárek a Bc. K. Cebová z Východočekého muzea v Pardubicích. S terénními a dokumentačními pracemi vypomohla firma TerraVerita spol. s.r.o.

Text a foto František Kašpárek,
Východočeské muzeum Pardubice
Stavba

Stavba

Nadzemní stavba na čtyřech sloupech
Malá pícka

Malá pícka

Objekt č. 19
31.05.2012 17:56:16
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one