Slovanské hradisko Valy ve slovenské Bojné v topolčanském okrese je známé od 19. století. V posledních dvou desetiletích se však stalo jednou z nejsledovanějších lokalit Slovenska, díky amatérským sběratelům, jejich unikátním nálezům a díky navazujícímu archeologickému výzkumu. Od začátku prosince je část nálezů k vidění v Slovenském národním muzeu - Výstavním pavilonu Podhradie v Bratislavě, Žižkově ulici.
Výstavu připravilo Slovenské národní muzeum - Archeologické muzeum v Bratislavě, Archeologický ústav SAV v Nitře, Ponitrianské muzeum Nitra a obec Bojná.
Na hradisku Valy probíhá v posledních letech archeologický výzkum, který vede Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV Nitra. Výzkum zpřesnil informace o podobě hradiska. Podařilo se prokázat, že zde už před vznikem Velké Moravy sídlila místní slovanská elita; Bojná byla v 8. - 9. století důležitým mocenským, řemeslnickým a obchodním centrem horní Nitry. Svědčí o tom množství objevených artefaktů - od nářadí, nástrojů a zbraní po ozdoby opasků a součásti jezdeckého postroje.
V Bojné se našly i unikátní doklady křesťanství, pocházející ještě z doby před příchodem Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jedná se hlavně o pozlacené tepané plakety s křesťanskými motivy, výjimečné i v evropském měřítku - podobné jsou známé z karolínského prostředí západní Evropy. Z lokality pochází i nejstarší slovenský kostelní zvon, odlitý z bronzu.
Nálezy z Bojné už byly představeny na výstavách v Nitře a Brně. Bratislavská expozice byla doplněna o exponáty ze sbírek Slovenského národního muzea - Archeologického muzea a také o nejnovější nálezy, získané během archeologického výzkumu. Vůbec poprvé po svém restaurování jsou tu vystaveny originály zlatých plaket.
Výstava je otevřená denně kromě úterý a potrvá do 30. září 2010.
Zdroj, další podrobnosti a fotografie: Slovenská akadémia vied