Web o věcech kolem archeologie

31. března

České noviny.cz
Stavba Copa centra nad pražskou stanicí metra Národní třída nabírá zpoždění. Investor již několik měsíců dluží archeologům asi 5,5 milionu korun za výzkum. Ti proto v prosinci zastavili práce, jejich obnovení se v nejbližší době nechystá.

Český rozhlas Leonardo
Symboly, které do kamenných sloupů vyryli a vytesali Piktové, jsou zřejmě písemnou soustavou.

Lidovky.cz
Pes vznikl domestikací vlka. O tom už vědci delší dobu nepochybují. O kolébce "nejlepšího přítele člověka" se však vedou spory. Nyní odborníci našli odpověď.

Osel.cz
Nejnovější genetické analýzy odhalily jako centrum domestikace psa Střední východ.

Archaia Brno - Zápisníček
Po celý březen pokračoval záchranný archeologický výzkum při rekonstrukci Joštovy ulice. Zkoumány byly situace v místech výkopů nových inženýrských sítí. Ve většině představovaly pozůstatky osídlení čtvrti, která zde existovala od 13. do 17. století.

Český egyptologický ústav
Před karnackým chrámem byly objeveny velké žulové nepravé dveře pocházející z hrobky vezíra královny Hatšepsuty Vesera a jeho ženy Cuju.


30. března

iDNES.cz
Zlatý palác, jedna z nejoblíbenějším římských památek, se začal rozpadat. Zřítil se kus jeho klenby. Někteří památkáři mají strach, že zkáza může postihnout i další části komplexu, který si nechal vystavět císař Nero.

Deník.cz
Muž, kterému zřejmě patří sedm set let stará kostra objevená v Hrádku nad Nisou, byl podle antropologů zločinec. K této domněnce je přivedl nález starodávných mincí v okolí hrobu.

National Geographic Česko
Naši vědci v týmu Miroslava Bárty prováděli archeologické výzkumy v Usli v oblasti napatského chránu, kde není ani kousek stínu. Kolem oběda je archeologický výzkum a jakýkoliv pohyb již fyzickým utrpením. (video)


29. března

veda.SME.sk
Nepravé dvere, ktoré objavili v Karnaku, sa pôvodne nachádzali na hrobke poradcu kráľovnej Hatšepsovet Usera, avšak počas obdobia Rímskej ríše ich premiestnili.

Táborský deník.cz
Díky rozsáhlému mnohaletému archeologickému výzkumu na levém břehu Lužnice jsou naše znalosti o středověkém Ústí nejúplnější pro tu část města, kterou pozdější pramen nazývá Novým Městem.

Archeo.blog.cz
Klimatické změny ve středoevropském pravěku.


28. března


Český rozhlas Leonardo
Výzkumná plocha na Národní třídě je zajímavá i pro dendrochronology. Které dřevo toho dokáže vypovědět nejvíce? Uchovávají se odebrané vzorky, nebo se po výzkumu vyhazují? (audio)

Ahaonline.cz
Během plánované obnovy historického centra města Hrádku nad Nisou byl před několika dny objeven kousek od náměstí mělký hrob s lidskými ostatky, patřící podle prvního ohledání ženě upírce.

ČT24.cz
V Českém Krumlově končí práce na rozsáhlých protipovodňových úpravách. Jejich součástí bylo i prohloubení koryta Vltavy. A archeologové také poprvé představili předměty, které na dně řeky nalezli. (video)

iDNES.cz
Čeští egyptologové jsou opět v zemi faraonů. Budou zkoumat neprobádané části pyramidové nekropole s hrobkami úředníků, kteří kdysi starý Egypt ovládali. Problémy podobné těm jejich najdete i v dnešních novinách. Rozhovor s Miroslavem Bártou.


27. března

ScienceWorld.cz
V Kostarice jsou od konce 19. století známy zvláštní kamenné koule. Většina jich byla objevena až v 20. století, kdy ve větší míře začalo mýcení džungle na banánové plantáže.

Pravda.sk
Pozostatky neznámeho hominida patria možno novému druhu. Vyplýva to z výsledkov analýzy mitochondriálnej DNA, ktorá sa líši od DNA moderných ľudí a neandertálcov.

Jindřichohradecký deník.cz
Požár Jindřichova Hradce z roku 1801 o sto let později popsal František Tischer. Když o dalších sto jedna let později probíhal výzkum v místě bývalého Urbanova mostu ve Zbuzanech, práce tohoto archiváře archeologům v mnohém pomohla.


26. března

Berounský deník.cz
Kamenné sekery, pazourkové šipky a nástroje na drcení obilí. To vše nyní archeologové nacházejí na Berounsku při výzkumu pravěkých sídlišť.

Deník.cz
Při pracích na odvodňovací kanalizaci za Zahradním domem v zámecké zahradě v Teplicích objevili archeologové stopy pravěkého osídlení.

Hodonínský deník.cz
Prvními archeology byli už Slované. Osadníci z Mikulčic nacházeli neobvyklé předměty starších kultur. Patřili tak zároveň mezi vůbec první průkopníky v oboru archeologickém na území Hodonínska.

TN Nova.cz
Nečekaný objev se podařil archeologům v Havlíčkově Brodě. Našli tu dřevěný vodovod, možná i celá staletí starý. (video)

Týden.cz
Chtějí-li dnes archeologové určit stáří předmětu pomocí radiokarbonové metody, musí odebrat vzorek a tím nález poškodit. Nové řešení se bez takového zásahu obejde, přestože na první pohled vypadá drastičtěji.

iDNES.cz
Metodu určování stáří nálezů pomocí radioaktivního uhlíku čeká převratná novinka. S její pomocí půjde určit věk materiálu, aniž by bylo nutné jej poškodit odběrem vzorků.

ScienceWorld.cz
Jak se postupně vyvíjelo v čase staroegyptské umění balzamování mrtvol? Už před rokem 3000, tedy v době, kdy teprve vznikal staroegyptský stát, se objevily první pokusy konzervovat těla pomocí soli.


25. března

Osel.cz
K přesnému určení stáří památek se používá radiokarbonová metoda. Na konferenci pořádané Americkou chemickou společností vědci předvedli metodu, která využívá k získání C 14 plazma a měla by být nedestruktivní.

Osel.cz
Sibiřskou jeskyni obýval dosud neznámý druh člověka. Jediná kost a moderní metody genetického výzkumu poskytly zatím nejednoznačné svědectví o tom, že v období starého paleolitu z Afriky do Asie doputovali další naši příbuzní z rodu Homo.

veda.SME.sk
V sibírskej jaskyni Denisova našli kosť prsta. Jej DNA naznačuje, že okrem neandertálcov a ľudí na Zemi žil ešte jeden neznámy druh pračloveka. Žil pred 40-tisíc rokmi.

kladiva.blog.SME.sk
Nový typ prehistorického človeka bol zrejme nájdený v pohorí Altaj na Sibíri. Niekoľko drobných ľudských kostičiek, článku prstu a zubov, pochádzajúce z Jaskyne Denisova, môžu zmeniť školské učebnice o vývoji človeka.

iDNES.cz
Zhruba sedm set let staré pozůstatky, které odkryli při vykopávkách v Hrádku nad Nisou, pravděpodobně patřily čarodějnici nebo vampýrce, hlásily původní informace. Pak se ukázalo, že možná patřily muži.

České noviny.cz
Záhadnou kostru starou 700 let objevili při průzkumu v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původně se domnívali, že mohlo jít o ženu, možná upírku nebo čarodějnici. Dnes odborníci kostru vyzvedli. Přitom se ukázalo, že patřila spíše muži.

Novinky.cz
Jen půl metru za hřbitovní zdí v Hrádku nad Nisou našli archeologové záhadnou kostru. Nález je unikátní především tím, že kostra ležela v poloze na břiše, byla zachovalá a okolo ní nebyly pozůstatky rakve.

Český rozhlas - iŽurnál.cz
Kostra takzvané upírky, kterou nedávno našli archeologové  v Hrádku nad Nisou, není pravděpodobně žena, ale muž. Zjistili to antropologové před transportem kostry do muzea Trojzemí. (audio)

TN Nova.cz
Kostra objevená na hřbitově v Hrádku nad Nisou nepatřila ženě, jak se archeologové původně domnívali. (video)

Český rozhlas - iŽurnál.cz
Historie lidského rodu v současnosti prodělává dramatické proměny. Sotva trochu utichla kauza floreských hobitů, už se vynořila možnost, že existuje další nový druh člověka.

Orlický deník.cz
Přátelé živé historie z občanského sdružení Bacrie v těchto dnech žijí experimentem, a to stavbou monoxylu - pravěké lodi vydlabané z jednoho kmenu stromu.

Žatecký a lounský deník.cz
Renesanční žatecká sladovna léta chátrala, teď projde velkou rekonstrukcí. Podle odborníků jde o nejstarší zachovaný objekt svého druhu v republice. Archeologové doporučují komplexní archeologický průzkum.


24. března

Český rozhlas - iŽurnál.cz
Na setkání Americké chemické společnosti vědci popsali revoluční způsob radiokarbonového datování archeologických nálezů. Označují ji jako „nedestruktivní radiokarbonové datování".

RTA - Regionální televize
Modrá u Velehradu je hodně specifickou vesnicí. Možná jako jediná na světě má svou 1500 let starou kopii - tedy archeoskanzen. Zajímavé je, jak slouží rozvoji obce a co o době dávno minulé vědí jeho obyvatelé. (video)

VTM
V době bronzové žili v poušti Taklamakan lidé pocházející z Evropy. Zjistili to čínští archeologové pomocí analýz DNA izolované z koster nalezených na pohřebišti starém bezmála 4000 let.

Scienceworld.cz
Nová genetická studie ukázala, že malá plemena domácích psů mají zřejmě původ na Blízkém východě před více než 12 000 lety.

Hradecký deník.cz
Průzkumem archeologů začala rekonstrukce další části historických hradeb v Hradci Králové. Tentokrát se odborníci na historii pustili do teras pod kanovnickými domy nad zimním stadionem.


23. března

Veda.SME.sk
Tím Davida Raichlena z Arizonskej univerzity v Tucsone oznámil, že najstaršou známou ukážkou chôdze našich predkov sú stopy, ktoré zanechal australopitekus v tanzánskej oblasti Laetoli.

Berounský deník.cz
Na vrcholové plošině Plešivce u Hostomic na Berounsku vzniklo zhruba před třemi tisíci lety jedno z největších hradišť doby bronzové v Čechách.

Havlíčkobrodský deník.cz
Unikátní nález vykopali dělníci při pracích, které probíhají na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. Při pokládání kanalizačního potrubí se v zemi objevil dřevěný vodovod. Není vyloučeno, že pochází z druhé poloviny čtrnáctého století.

Liberecký deník.cz
Stavbu centra Trojzemí v Hrádku nad Nisou provázejí významné archeologické nálezy. Například dřevěný dům, jenž tu stál před téměř osmi sty lety. Spolu s ním odhalili také 500 let starou studnu, která se atypicky dolů rozšiřuje.22. března


iDNES.cz
Archeologům v Řecku se podařilo odkrýt třiadvacet tisíc let starou kamennou zeď. Prehistorické obyvatele jeskyně Theopetra v Thesálii kdysi chránila před zimou poslední doby ledové.

Prachatický deník.cz - zpráva 1, zpráva 2
Archeopark v Netolicích na Prachaticku vydal další tajemství - zbytky starého kostela. Vedení radnice se proto rozhodlo změnit projekt na výstavbu návštěvnického centra. Stavba archeoparku se ale nelíbí mnoha místním obyvatelům.

Týden.cz
Australopitékové při chůzi po dvou připomínali spíše moderního člověka než nahrbené šimpanze. I přesto, že většinu času trávili v korunách stromů a na zem se vydávali jen příležitostně. Tvrdí to antropologové na základě studia jejich stop.

Veda.SME.sk
Vedci dokázali, že australopitekovia kráčali podobne ako moderní ľudia. Bolo to energeticky oveľa efektívnejšie.

Mezoamerika.bloguje.cz
Zajímavé online zdroje o Mezoamerice.


21. března

Český rozhlas Leonardo
Na archeologických výzkumných plochách lze najít leccos. Výjimkou nejsou ani kusy dřev, s jejichž interpretací pomáhají archeologům odborníci dalšího vědního oboru, totiž dendrochronologie.


20. března

Jindřichohradecký deník.cz
I když Muzeum Jindřichohradecka provádělo ve Slavonicích řadu nejrůznějších archeologických výzkumů, prozatím pouze jediný přiměl některá média posunout „existenci" této lokality až o několik tisíc let do dávné minulosti.

Český egyptologický ústav
V listopadu 2007, byla v Muzeu Núbie v egyptském Asuánu otevřena výstava o české účasti na mezinárodní kampani na záchranu núbijských památek. Architektonický návrh výstavy vytvořil a jeho realizaci provedl významný český architekt Martin Roubík.

Obnova.sk
Ruiny nachádzajúce sa v severnom Izraeli, o ktorých sa vedci domnievali, že kedysi boli synagógou, najnovšie identifikovali ako palác zo 7. storočia. Používal ho kalif z dynastie Umajjovcov.


19. března

Hodonínský deník.cz
Mikulčice se mohou pochlubit nejen starobylou slovanskou kulturou, ale také sídelním záborem již z pravěku. Seriál Střípky historie.

iDNES.cz
Snad všude, kam kopli, našli archeologové pozůstatky minulosti. Obchvat Kolína teď díky nálezům bude možná nejznámější silnicí ve Středočeském kraji, alespoň mezi odborníky.

Český rozhlas Leonardo
Výprava za pozůstatky pravěké funerální architektury, na které můžete narazit při procházce po Krétě. Průvodcem je Tomáš Alušík. (audioslideshow)

Český rozhlas Leonardo
Z dnešního hlediska poněkud hororové pohřební rituály praktikovali indiáni z Kalifornského poloostrova dlouhých 2000 let.


18. března

Český rozhlas Leonardo
Nové objevy kamenných nástrojů ukazují, že předkové floreských hobitů se do svého ostrovního domova dostali před víc než 1 milionem let - tedy nejméně o 200 000 let dřív, než jsme se domnívali.

VTM
Domorodí obyvatelé Kalifornie praktikovali po dobu více než 4 500 let „dvojité" pohřby. Poslední jsou z 16. století a těsně předcházejí příchodu prvních Evropanů do této oblasti.

ČT24
Archeologové objevili na nalezišti u silničního obchvatu Kolína desítky pozůstatků pravěkých sídlišť a pohřebišť a shromáždili stovky tisíc nálezů. (2x video)

Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Doslova pohled do historie se naskytl archeologům při vykopávkách, které podnikali před stavbou silničního obchvatu kolem Kolína. (audio)

Českokrumlovský deník.cz
Archeologové vyprávějí o tom, co dala i vzala voda. Vltava v Českém Krumlově vydala svá svědectví za bezmála dva tisíce let.

Českolipský deník.cz
Stavebníci nedodržují zákon a neohlašují výkopové práce Archeologickému ústavu. Aktuálně palčivé jsou pro archeology českolipského muzea zejména zamýšlené fotovoltaické elektrárny na okrese Česká Lípa.


17. března


České noviny.cz
Budoucí lázeňský areál v Pasohlávkách na Brněnsku má připomínat, že oblast si jako vhodnou pro lázně vybrali už staří Římané. Ve 2. století po Kristu tam postavili vojenský lazaret. Staré stavby připomene archeologický park Římský vrch.

ČT24
Muzeum Komenského v Přerově svým návštěvníkům nabízí animační programy. Podle pracovníků muzea jde o zcela ojedinělý projekt a na prohlídku zájemci čekají i několik měsíců. Prohlídky začínají v pravěku. (video)

Český rozhlas Sever
V Hrádku nad Nisou na Liberecku objevili archeologové 700 let starou kostru ženy, kterou podle způsobu pohřbení její současníci zřejmě považovali za čarodějnici. (audio)

Královédvorsko.cz
V průběhu prováděných zemních prací na obnově areálu Domova sv. Josefa v Žirči byly objeveny pozůstatky historického základového zdiva a fragmenty keramiky z období vrcholného středověku.

IN.ihned.cz
Bulharskou vesnici Sveštari proslavili Trákové, jejichž mohyly s hrobkami se dostaly na seznam UNESCO. Dnes pořádají divoké bohoslužby s rakijí a tancem u svatyně nedaleko Sveštari aliané.

Český rozhlas Leonardo
Na Krétě se během několika tisíciletí na relativně malé ploše vystřídala řada pozoruhodných kultur. Jejich pozůstatky jsou dodnes patrné i pouhým okem, zvláště pokud jde o oko zkušeného archeologa z Českého centra pro středomořskou archeologii Tomáše Alušíka. (audio, audioslideshow)

Webnoviny.sk
Onedlho sa začnú práce na záchrane a obnove hradu Branč u Podbranče u Trnavy. V súčasnosti sa pripravuje výberové konanie na dodávateľa prác, ktoré by sa mali začať v máji. Predchádzať im bude archeologický výskum.


16. března


ČT24.cz
Portál ČT24 pokračuje v přenosech večerních přednášek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jarní cyklus Umění, věda a filosofie (pohledem třicátníků) otevřel Petr Pokorný, který svoji přednášku o hradišti Vladař  pojmenoval Na hradiště s mikroskopem. (video)

ihorizont.cz
V místech bývalé pevnosti v Hrádku u Třince našli amatérští archeologové železný slepenec ve tvaru bochníku o váze asi 2 kg. Podle vzhledu se mohlo jednat o surové železo ze středověké pece zvané „dýmačky", které byly v Evropě v provozu do 14. století.

iDNES.cz
Tým archeologů objevil v jižním Egyptě dvě obrovské sochy staré 3 400 let. Jsou vytesány z červené žuly a znázorňují faraona Amenhotepa III. a egyptského boha moudrosti Thovta. Byly ukryty ve faraonově zádušním chrámu v Luxoru.

Český rozhlas Leonardo
Haruška je nejlépe zachovaná egyptská mumie ve veřejných sbírkách v celé České republice. S největší pravděpodobností je to mumie mladé egyptské ženy, která zemřela na zhoubný Non - hodgkinský lymfom. Ukazují to výsledky výzkumů za pomoci počítačové tomografie.


15. března


ČT24.cz
Hrob čarodějnice nebo také vampýrky objevili archeologové  při vykopávkách v Hrádku nad Nisou. Našli ostatky ženy pohřbené velmi zvláštním způsobem, které v zemi ležely 700 let. (video)

TN.cz
Archeologové učinili v Hrádku nad Nisou nevídaný objev - 700 let starou kostru. Za hřbitovní zdí u kostela odkryli hrob s mrtvolou ženy, kterou podle způsobu pohřbení lidé tehdy považovali za upírku nebo čarodějnici. (video)

Český rozhlas Leonardo
Těla 51 popravených mužů, kteří byli nalezeni v britském Dorsetu, nejspíš patří skandinávským Vikingům.

Karlovarský deník.cz
Karlovarští archeologové se prezentují v německém Oberwiesenthalu. V sále hotelu Am Roten Hammer mohou tamní návštěvníci zhlédnout soubornou výstavu o výsledcích archeologického průzkumu vrchu Krudum.

Český rozhlas Leonardo
Mayové se těší pověsti velmi dobrých stavitelů. O jejich inženýrských dovednostech neměli vědci vysoké mínění. Američtí badatelé nyní odhalili důmyslný vodovodní systém, jehož autory byli obyvatelé mayského Palenque.


14. března


České noviny.cz
Vltava při protipovodňových pracích v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích vydala předměty, které lidé ztratili před mnoha staletími.

Český rozhlas Leonardo
Hlína představuje materiál, který je v archeobotanice prozkoumáván snad nejčastěji. Velmi cenným zdrojem informace jsou však pro archeobotaniky i fekálie. Co všechno může jejich analýza prozradit?


13. března


Liberecký deník.cz
Okolí dnešního Jistebska na Jablonecku bylo v mladší době kamenné centrem výroby kvalitních břidlicových sekeromlatů. Ukazuje to nová archeologická expozice, kterou zpřístupnilo Muzeum Českého ráje Turnov.

Jablonecký deník.cz
Archeologové odkryli v Hrádku na Nisou více než 700 let starou kostru ženy, která ležela tváří k zemi a byla nezvykle vysoká. Mohla to být vampírka nebo čarodějnice.

iDNES.cz
Tři tisíce let starý sarkofág, který v roce 2008 zabavila miamská policie, se po více než sto letech vrátil do Egypta. Do USA si jej přijel vyzvednout šéf egyptských památkářů Zahí Havás.

SME.sk
Vedci z barcelonskej univerzity tvrdia, že síce nie je vylúčené, že neandertálec a predkovia človeka žili v rovnakej geografickej oblasti, nedochádzalo však medzi nimi ku kontaktu.


12. března


Pravda.sk
Najsevernejší hrad Osmanskej ríše pri Rimavskej Sobote sa ukáže svetu. Zvyšky múrov hradu, ktorý v 16. storočí postavili Turci, si prenajalo Občianske združenie Fundament. Jeho cieľom je zreštaurovať torzo hradu a na pozemku vytvoriť prvý archeopark na Slovensku.

Aktuálně.cz
Anglie vyřešila záhadu padesáti bezhlavých těl. Britští archeologové a forenzní experti objasnili nález záhadného masového hrobu z loňského června.

i-region.eu
Koncem loňského roku byl na Muzejní ulici v centru Ostravy zahájen archeologický výzkum, který po odeznění zimních mrazů pokračuje také v dalších lokalitách kolem Masarykova náměstí.

Hodonínský deník.cz
V okolí Mikulčic žili už lovci mamutů. Valy s centrálním hradiskem moravských Slovanů znala už téměř před půlstoletím celá Evropa. (Seriál Střípky archeologie.)

Sedmička.cz - Písek, Strakonice
Tajemné podzemní chodby, úkryty před nebezpečím nebo jen sklepy na potraviny. Tak to vypadá v podzemí píseckého a strakonického centra města.

Sedmička.cz - Chomutov, Jirkov, Litvínov, Most
Mostečan v egyptských hrobkách pod zemí. Na člověka padá strach... Vladimír Brůna z Mostu jezdí s českými egyptology na výzkum pyramidových polí do bájného Egypta.


11. března

Český rozhlas Leonardo
Záhadná keramika přinesla objev nového náboženství původních obyvatel Severní Ameriky. Mělo jediný cíl: integrovat válečné uprchlíky a zabránit šíření násilí.

Archaia Brno - Zápisníček
V posledním týdnu měsíce února započal záchranný archeologický výzkum na Joštově ulici v Brně. Podnětem k němu jsou zemní práce probíhající v souvislosti s celkovou rekonstrukcí ulice.

National Geographic
V březnovém čísle NG najdete reportáž o práci našich egyptologů ve starověké Núbii, dnešním Súdánu. Chystají zde novodobý výzkum. Přinášíme vám rozhovor s vedoucím expedice M. Bártou.


10. března


Veda.SME.sk
V Izraeli zrejme našli mesto, ktoré sa spomína v Starom zákone. Netaim bolo administratívne stredisko počas vlády kráľa Dávida.

Mezoamerika.bloguje.cz
V mayském městě Toniná se našla zeď osázená malovanými hieroglyfy z počátku 8. století n. l. a sarkofág z konce klasického období (9. stol. n. l.).

Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Amerika vrátila Egyptu 3 tisíce let starý sarkofág. Do Washingtonu si pro něj osobně přijel šéf egyptských památkářů Zahi Havas. Ranní interview s egyptologem Miroslavem Bártou. (audio)

Chrudimský deník.cz
Vše směřuje k tomu, že v Nasavrkách bude postaven keltský skanzen, který zřejmě nemá v České republice obdoby.


9. března


Lidové noviny
Lovci mamutů kódovali informace pomocí jednoduchých značek. Trojúhelníky, kříže, spirály a další schematické znaky objevené na stěnách jeskyní patrně sloužily k uchovávání zpráv.

Plzeňský deník.cz
Nejstarší důkaz o lidském osídlení v bývalé Mezopotámii nalezla osmičlenná expedice, kterou vedl plzeňský archeolog Karel Nováček.

Český rozhlas Leonardo
První studie DNA pravěkých pižmoňů ukazuje, že na jejich ústupu ze slávy se daleko víc podepsalo klima než naši předkové.

Týdeník Rozhlas
Při stavebních pracích na novém parkovišti v americkém Annapolisu narazili dělníci na "suchý záchod" z 18. století.

Veda.SME.sk
V centrálnej čínskej provincii Che-nan sa podarilo objaviť nový úsek Veľkého čínskeho múru

Novinky.cz
Průzkumníci společnosti, která v Baltském moři vybuduje plynovod mezi Ruskem a Německem, pod hladinou objevila tucet staletých vraků lodí.

Táborský deník.cz
Geofyzik, technik a fanda archeologie Jiří Šindelář z Chotovin odkrývá se svými spolupracovníky tajemství české historie již přes deset let.
 

8. března 2010


ČT24.cz
V Indonésii se našly další důkazy o existenci a životě člověka floreského.

Brněnský deník.cz
Internetová Encyklopedie Brna se díky evropskému grantu rozroste, především o archeologické údaje.

Znojemský deník.cz
Ve Vedrovicích bude od června otevřené muzeum, které představí i zdejší unikátní archeologické nálezy.
14.04.2010 23:07:01
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one