Web o věcech kolem archeologie

30. dubna

RTA.cz
Množství pravěkých objektů i úlomků keramiky našli archeologové na lokalitě ve Studénce. Nalezení osady z mladší doby kamenné posunulo historii počátků osídlování kraje podél řeky Odry. (reportáž, video)

VTM.cz
Před druhou světovou válkou si piloti britské RAF všimli podivných linií v pouštích Izraele, Jordánska a Egypta. Tvoří je zídky poskládané z nasbíraného kamení, které se často táhnou na kilometry daleko.

jaroslavpetr.bigbloger.lidovky.cz
I když člověk neandrtálský před 30 000 roků vymřel, něco málo neandrtálské krve nám zřejmě i nadále koluje žilami. Genetici našli důkazy o tom, že se naši pravěcí předci Homo sapiens křížili s neandrtálci a dalšími druhy pravěkých lidí.

HN.IHNED.cz
Tak tady čtu, že už zase našli biblické plavidlo, vržené prapovodní na horu Ararat. Tentokrát se údajně trefili do černého Turci a Číňani z Duchovní společnosti Noemovy Archy. Takoví ji prostě najít musí, ne?

Český rozhlas Leonardo
Při opravě jedné ze zdí zámku Liedberg  v německém Korschenbroichu v Severním Porýní-Vestfálsku narazili restaurátoři na tři staletí staré boty. Osm kusů pánské, dámské i dětské obuvi bylo zazděno do zámecké zdi zcela úmyslně v roce 1708.

21. století.cz
Se ztrátou tělesného ochlupení se před našimi předky, kteří se přestěhovali do chladnějších oblastí, objevil nový problém: Jak ochlupení, které tělo chrání před nepřízní počasí a podnebí nahradit? Vynález šatů na sebe nenechal dlouho čekat.

Hodonínský deník.cz
Při obchodování se do okolí Mikulčic dostaly nejen různé výrobky ze skla. Od Římanů máme kromě nich i víno. (seriál Střípky archeologie - Jaromír Šmerda)

tn.cz (Nova)
Zlatá ulička na Pražském hradě bude od pondělí kvůli rekonstrukci uzavřena nejméně na jeden rok. Archeologové tak dostanou poprvé příležitost k rozsáhlému výzkumu v této části Hradu.

Jihlavský deník.cz
O víkendech začnou brát útokem zrekonstruované opevnění hradu Rokštejna na Brtnicku stovky turistů. Archeologové i samospráva města Brtnice se obávají, aby množství návštěvníků památku těsně před dokončením oprav neponičilo.

Prostějovský deník.cz
Prostějovský archeolog a malíř z Bílovic Miroslav Šmíd slaví letos šedesáté narozeniny. Povídali jme si s ním nejen o jeho malířské vášni a chystané výstavě.

Brněnský deník.cz
KRÁTCE... Na stavbě parkovacího domu v Panenské ulici v Brně zatím pracují archeologové. Výzkum půjde až do hloubky šesti metrů; stavět by se mělo začít v létě. Na střeše domu město plánuje znovu postavit historickou Královskou kapli, zbouranou před sto lety.


29. dubna


infoportály.cz
Novojičínští archeologové ukončili průzkum lokality ve Studénce. V prostoru osady z mladší doby kamenné našli množství úlomků keramických nádob a nástrojů. Objev změnil dějiny regionu, dříve se totiž věřilo, že v pravěku lidé kolem Odry jen procházeli. (reportáž, video)

Veda.SME.sk
Pomaly, ale isto lúštime osudy neandertálcov: akí boli, prečo vyhynuli, aký sme s nimi mohli mať vzťah? Možno ten najbližší, znie odpoveď na poslednú otázku. Svedčí o tom výskum amerických genetikov.

Obnova.sk
Najvzácnejší predmet Kysuckého múzea v Čadci podrobia detailnej expertíze na katedre archeológie UK v Bratislave. Skúmanie kostenej sošky svätice nazývanej tiež Kysucká Madona má odhaliť jej pôvodný účel, funkčnosť a význam.

Novinky.cz
Poprvé začali lidé krotit vlky snad už před sto tisíci lety. Teprve před 12 až 13 tisíci lety je však obyvatelé na Blízkém východě začali šlechtit. Tehdy se také objevil nejstarší předek našich psů.

Český rozhlas 6
Italští archeologové objevili pozůstatky řeckého chrámu z 6. století před naším letopočtem, který je opatřen podrobným návodem na sestavení a vysloužil si přezdívku „starověká IKEA". K objevu došlo v lokalitě Torre Satriano poblíž města Potenza.

Pražský deník.cz
Stehenní kost, lopatka, krční obratel. Šok v podobě pozůstatků lidského těla čekal na Mariána Urbana z Prahy. Pokud by se prokázalo, že výskyt kosterních pozůstatků není ojedinělý, dostalo by se Podolské nábřeží do zorného pole archeologů.

Mladá fronta DNES - střední Morava
KRÁTCE... Při rekonstrukci náměstí v Jeseníku našli archeologové jen základy původní barokní zástavby. Nejzajímavějším nálezem byl ocelový válec z prvorepublikové čerpací stanice. Stojan z náměstí zmizel po válce, ale nádrž už se nikomu nechtělo odstraňovat...


28. dubna


Britské listy
Před dvaceti lety neměl termín staré stezky v českém jazyce přesnější náplň a neměl ani žádný odborný význam. V historických spisech se tehdy psalo pouze o středověkých obchodních cestách. (píše Radan Květ)

tn.cz (Nova)
Keltská princezna byla kdysi u Býčí skály v Moravském krasu pohřbena. Po více než sto čtyřiceti letech se vrátí na toto místo vrátí její lebka. Býčí skála, která je opředena hrůzostrašnými pověstmi, se na jeden den v roce stane místem unikátní výstavy. (reportáž, video)

Český rozhlas 6
Skupiny čínských a tureckých fundamentalistických křesťanů je přesvědčena, že objevila místo přistání Noemovy archy po potopě světa. Na archeology to však žádný dojem neudělalo.

Berounský deník.cz
Čtyři pravěká sídliště, půdorysy domů a hrob mladé keltské dívky. To jsou nálezy, které překvapily archeology u Lochovic.

Archeopraha.cz
V pondělí 26. dubna t.r. byla vernisáží ve výstavní minisíni pražského NPÚ zahájena výstava s názvem Středověké podlahy z kostela sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech a z Břevnovského kláštera.

Týden.cz
Bavorští studenti na vlastní kůži okoušejí, jak žili a mašírovali římští vojáci, jak se stavěly lodě rýnské flotily. Letos ochutnají život gladiátorů.

Slovácký deník.cz
To, že zmrtvýchvstání lze vidět jen v hororových filmech nebo v televizi, vyvrátila v pátek od jednadvacáté do čtyřiadvacáté hodiny večerní v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě Noc s Mojslavem.

Mladá fronta DNES - jižní Morava
KRÁTCE... Rituální židovská lázeň ze 17. století, kterou archeologové objevili před šesti lety při stavbě bytového domu v Mikulově, se dočká slavnostního otevření. První návštěvníci se mohou do mikve podívat už v sobotu (1.5.). Mikulov se stane třetím místem v republice, kde je možné podobnou památku vidět.


27. dubna


Český rozhlas Leonardo
Po více než 25 letech od chvíle, kdy rozhovor s Richardem Leakeym vysílal magazín Meteor, máte možnost poslechnout si další unikátní rozhovor s touto legendou paleoantropologie a ochrany přírody. (s odkazem na audio)

tn.cz (Nova)
Litevští poslanci schválili přísnější novelu zákona o kulturním dědictví. Na vlastní pěst bez povolení úřadů se v Litvě již pátrat po pokladech nesmí. Veškeré archeologické práce se budou uskutečňovat pod dohledem úřadů, které mají mimo jiné v pravomoci udělovat povolení k použití detektoru kovů.

iDNES.cz
Egyptští archeologové slaví úspěch. V oáze Fajjúm severně od jezera Karún objevili přes tři stovky unikátních bronzových mincí z dob krále Ptolemaia III.. Také našli pravěké šperky z peří a přes čtyřicet milionů let starou velrybí kostru.

Jindřichohradecký deník.cz
Tajemství krypty v jindřichohradeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Po staletí chránila lidské ostatky; teď tam kopou archeologové. (reportáž s fotogalerií)

Archaia Brno - Zápisníček
V minulém týdnu byl ukončen komisí zjišťovací výzkum v Brně na Petrově, v místech bývalé kaple sv. Barbory. Kaple je snad jedinou sakrální stavbou, o které nám chybí písemné prameny z období středověku a raného novověku.

Přerovský deník.cz
Dávnou historii Horní Moštěnice odhalil zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie, u kterého se propadala podlaha. Archeologové, kteří měli během následné rekonstrukce možnost celé místo důkladně prozkoumat, svůj výzkum nedávno ukončili.

Sedmička.cz - Mladá Boleslav
Znát jméno člověka, kterému patřil poklad, je ojedinělé. V Mladé Boleslavi tomu tak je. Archeologové s detektorem kovů centimetr po centimetru prozkoumali stráň u řeky Jizery. Nálezce, který chce zůstat v anonymitě, je totiž upozornil na staré mince.

21. století.cz
Země Punt, o níž se zmiňuje řada písemných památek z doby starého Egypta až do počátku Nové říše, byla pro archeology a egyptology dlouho záhadou. S jejím nalezením pomohla nedávno izotopová analýza. Stačilo k ní několik chlupů z mumifikovaného paviána.

veda.SME.sk
Iračan náhodou objavil doposiaľ neznáme archeologické nálezisko na juhu krajiny a poctivo ohlásil svoj nález úradom. Lokalita sa nachádza v oblasti juhoirackého mesta Násiríja, približne 375 kilometrov južne od metropoly Bagdad.

veda.SME.sk
Predchodcovia dnešných ľudí sa kedysi dávno začali obliekať. Krátko nato sa vyvinula telová voš, ktorá žije v záhyboch šatov.

tn.cz (Nova)
Tým čínských a tureckých evangelických výzkumníků věří, že objevil biblickou Noemovu archu. Vědci na hoře Ararat ve východním Turecku našli zbytky dřevěné kostry, která je 4800 let stará - z doby, kdy měla archa plout.

Haló noviny.cz
Cizinci budou moci od června začít objevovat historickou Mezopotámii. Umožní jim to francouzská cestovní kancelář, která bude pořádat cesty k památkám jižního Iráku.

Orlický deník.cz
Renomovaná firma má vytvořit koncepci záchrany zříceniny gotického hradu v Brandýse nad Orlicí.

Archeopraha.cz
Dne 15. dubna byla slavnostně otevřena „Stezka historií Hostivaře". Vede přes malebnou Starou Hostivař, krásnou přírodou v okolí Hostivařské přehrady, ulicemi Hostivaře a cestami v lesoparku.

TV Nova
KRÁTCE... Archeologové restaurovali dva kamenné portréty s ženskými a mužskými rysy na znovuobjevených hrobkách v mexické Oajace. Jsou staré více než 1300 let; zdobí je mozaiky a štuky. Byl to zřejmě vládnoucí pár té doby. Oblast byla osídlena jen asi 115 let.


26. dubna


Český egyptologický ústav
Archeologové objevili v Tell el-Maskhútě novou hrobku z 19. dynastie. Byla postavena z cihel a skládá se z pravoúhlé místnosti s kamenným kupolovitým stropem a hluboké šachty čtvercového půdorysu. Jméno majitele hrobky bylo Kenamon.

iDNES.cz
Evangeličtí odborníci z Číny a Turecka se domnívají, že na turecké hoře Ararat objevili zbytky biblické Noemovy archy. Nyní žádají, aby UNESCO jejich objev po dobu bádání zapsalo mezi světová dědictví.

Zlín.cz
Archeologové objevili v Archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku hrob vampýra. Pracovníci narazili při hloubení rigolu pro kabeláž na plochu pokrytou plochými pískovcovými kameny překrývajícími lidské kosterní ostatky.

Boleslavský deník.cz
KRÁTCE... Pokračují stavební práce na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi a souběžně i archeologické výzkumy, a to jak přímo na náměstí, tak na přístupové cestě k hradu. Právě u hradu archeologové našli v minulých dnech zachovalou lidskou kostru.

Mladá fronta DNES - východní Čechy (Hradec Králové)
KRÁTCE... Novou stálou muzejní expozici budou mít od 2. května v Kostelci nad Orlicí, v prostorách Nového zámku. V expozici bude model středověkého osídlení města, faksimile historického kosteleckého kancionálu či archeologické nálezy doplněné fotografiemi.


25. dubna

Český rozhlas Leonardo
V Archeologickém parku v pražské Liboci přitahují pozornost zejména tři pece vysoké asi do pasu. Najdete je v jizbě, které se říká dymná. To proto, že kouř z pece se neodvádí komínem, ale uniká otvory ve stěně, což vytváří jakousi kouřovou clonu. (audio)


24. dubna


CzechFolks.com
Turisty poněkud opomíjená románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích je jednou z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Loni byla zahájena rekonstrukce chrámu, její součástí je podrobný archeologický průzkum.

Brněnský deník.cz
Průzkum na Petrově, který tento týden dokončili archeologové, odhalil část původního hřbitova i hřbitovní zdi. Středověké základy kaple svaté Barbory, v jejichž nalezení archeologové doufali, se však odhalit nepodařilo.

Jindřichohradecký deník.cz
Je tomu asi šest let, kdy jsme procházeli do šera zahaleným farním kostelem Nanebevzetí P. Marie v Jindřichově Hradci a pokoušeli se vyřešit otázku tajemství nám neznámých vstupů do zdejších předpokládaných krypt v hlavní a bočních lodích objektu.


23. dubna


ČT24.cz
Románskému kostelu Stětí sv. Jana Křtitele v Praze - Dolních Chabrech hrozí, že přijde o unikátní podzemní vykopávky. Neodborně provedená rekonstrukce ze 70. let způsobila praskání zdí. Podle archeologů zřejmě bude nutné vykopávky z 11. století zasypat. (video)

Deník.cz
Neobvyklý hrob z období Velké Moravy objevili tento týden archeologové Slováckého muzea v areálu archeoskanzenu v Modré. Raně středověký nebožtík v něm byl pohřben takzvanou vampýrskou metodou.

Český rozhlas Leonardo
Milovníci Shakespeara mohou od jara do podzimu sledovat průběh vykopávek na místě, kde stával dům slavného dramatika. Na webu.

Český rozhlas Leonardo - Zrcadlo
Každoročně v rámci informačního kolokvia představují čeští archeologové výsledky svých výzkumů za loňský rok. To poslední proběhlo 13. a 14. dubna v nové budově Národního muzea. (pouze audio, čas 11:00 - 23:10)


22. dubna

Osel.cz
Již léta hledají evoluční antropologové odpověď na otázku, jestli se naši předkové s neandrtálci stýkali jen jako dva sice příbuzné, ale navzájem si konkurující druhy, nebo někdy překračovali bariéru nepodstatných rozdílů a „páchali" sexuální hrátky.

České noviny.cz
Po 140 letech se 8. května na den vrátí do jeskyně Býčí skála v Moravském krase takzvaná lebka princezny objevená badatelem Jindřichem Wankelem. (s videem)

Přerovský deník.cz
Téměř dvě stě let starou studnu našli dělníci u zámku v Lipníku nad Bečvou. Když odstranili betonové desky v místě, kde v minulosti býval vchod do školky, zjistili, že pod nimi je hluboká studna. Podle archeologů pochází zřejmě z roku 1816.

Sedmička.cz - Mladá Boleslav
Břeh Jizery vydal výjimečný nález. Odborníci zkoumají krejcary z doby panování císaře Leopolda I. a také pečetidlo.

Teplický deník.cz
Nezvykle velké množství kravských kostí, převážně končetin, ojediněle vepřové a psí kosti, které neměly žádné stopy po řezání a nebyly v anatomické poloze. Takový nález překvapil archeology za Zahradním domem v zámecké zahradě v Teplicích .

Teplický deník
KRÁTCE  Na Mírovém náměstí v Bílině byl zahájen plošný archeologický výzkum. Archeologové odstranili část současné dlažby, která je stará sto let a narazili na dlažbu původní, která byla výrazně níž. Očekávají nálezy z raného středověku i pravěku.


21. dubna


Týden.cz
Po několik generací bylo koníčkem obyvatel Blandingu ve státě Utah sbírání aftefaktů, které zůstaly po předkolumbovských indiánských kulturách. Místní měli jen matnou představu, že porušují zákon. Nyní se federální úřady rozhodly s lupiči skoncovat.

Český rozhlas Leonardo
Neandrtálci zmizeli, ale nejsou zapomenuti. Jejich stopy vědci našli i v lidském genomu. Genetická analýza téměř 2000 lidí z celého světa ukázala, že mezi našimi předky a neandrtálci muselo občas docházet ke křížení.

Týden.cz
Politici se dnes všude na světě předhánějí ve slibech, že omezí byrokracii. Ale kdy hierarchický systém státní správy vznikl? Když náčelník ztratil z dohledu hranice své říše, tvrdí americký antropolog.

Slovácký deník.cz
Půda pod moderským archeoskanzenem vydává další důkazy o historickém osídlení této lokality. Nejvzácnějším artefaktem doby dávno minulé, který archeologové v těchto dnech objevili, je dno keramické nádoby opatřené hrnčířskou značkou.

ScienceWorld.cz
Lovci a sběrači žijící ve Skandinávii před cca 4 000 lety nedokázali trávit laktózu. To vcelku nasvědčuje verzi, že současní obyvatelé Skandinávie nejsou potomci tehdejších obyvatel, ale některé z pozdějších přistěhovalců.

TN.cz
Cizinci budou moci od června objevovat historickou Mezopotámii. Umožní jim to francouzská cestovní kancelář, která bude pořádat cesty k památkám jižního Iráku. (video)

Český rozhlas Region - Vysočina
KRÁTCE  U baziliky sv. Prokopa v Třebíči narazili archeologové na výjimečně zachovalou část středověké dlažby přímo v prostoru pod gotickou bránou. Kostrbatá historická dlažba stará 600 let zůstane zachována a bude možné se po ní i projít.

Mladá fronta DNES - východní Čechy (Hradec Králové)
KRÁTCE  Při výkopových pracích pro pokládku elektrických kabelů na výjezdu z Opočna na České Meziříčí našli dělníci lidské kosterní pozůstatky. Soudní lékař rozhodne, zda se případem bude zabývat policie. Je možné, že se jedná o archeologický nález.

Opavský a hlučínský deník
KRÁTCE  Na výstavě ve Slezském zemském muzeu vystavují nejen bronzové poklady, ale i dřevěné oradlo staré přes 3 000 let. Bylo nalezeno vloni při archeologickém výzkumu v areálu bývalého pivovaru v Opavě.

Právo
KRÁTCE  Stavbu nové budovy pro oddělení hemodialýzy nemocnice v Písku trochu oddálil nález předkeltského hradiště na staveništi, které museli archeologové prozkoumat. Některé nalezené artefakty chce nemocnice v nové budově vystavit.


20. dubna


Český rozhlas Leonardo
Moderní čínská prasata jsou zřejmě přímými potomky vepřů, kteří byli v této oblasti domestikováni už před 10 000 lety.

Hradecký deník.cz
Nečekané dodatečné nálezy pozůstatků historie příjemně zkomplikovaly přestavbu domu U Špuláků na Velkém náměstí v Hradci Králové. V druhém podlaží objektu, kde se odehrává většina svateb ve městě, objevili archeologové historickou dlažbu.

Novinky.cz
Knihu Dějiny východních Čech v pravěku a středověku (do roku 1526) vydalo nakladatelství Lidové noviny a autorský kolektiv ji představí veřejnosti ve čtvrtek 22. dubna 2010 v 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Mladá fronta DNES - Zlínský kraj
krátce...  Na stavbě silnice mezi Hulínem a Holešovem nalezli archeologové doklady osídlení od mladší doby kamenné až po dobu hradištní v 10. a 11. století. Také například 31 kostrových hrobů z období Velké Moravy.

Berounský deník.cz
V našich archeologických toulkách se dnes podíváme na zaniklé mohyly u Želkovic, kde našly v 5. století př. n. l. místo svého odpočinku nejvyšší špičky tehdejší aristokracie. (píše archeolog Daniel Stolz)


19. dubna

iDobrý den.cz
Dřevěný hrad na ostrůvku uprostřed řeky Moravy. Tak mělo ve středověku vypadat místo, kolem kterého se ve Veselí nad Moravou chodí s nadějí i obavami... Archeologové tu namísto očekávaných zdí narazili na dřevo ze 13. století.

Sedmička.cz - Mladá Boleslav
Mladá Boleslav vydala další výjimečný nález. Odborníci zkoumají 185 stříbrných mincí a pečetítko. Zhruba tři sta let starý židovský poklad objevili archeologové v Mladé Boleslavi letos na konci února. (upoutávka na článek)

Archaia Brno - Zápisníček
Minulý týden proběhl menší záchranný výzkum na náměstí Svobody, který předcházel stavbě hodinového stroje. Přestože v tomtu prostoru již proběhlo v minulosti mnoho výzkumů, podařilo se i v tomto případě odkrýt zajímavé situace.

Český rozhlas Leonardo
Dřevěné domky s doškovou nebo šindelovou střechou by v Praze čekal asi opravdu málokdo. Nalézt je však můžete v Praze-Liboci mezi oborou Hvězda a hradištěm Šárka. Sídlí v nich Archeologický park. (audio)

21. století.cz
Při průzkumu chrámu v Tell Zayinat v dnešním jihovýchodním Turecku měli archeologové z univerzity v Torontu mimořádné štěstí. Podařilo se jim objevit skrýš, v níž bylo ukryty hliněné tabulky popsané klínovým písmem. Jednalo se o vazalskou smlouvu.

Sokolovský deník.cz
krátce  Na hradě Hartenbergu v Hřebenech budou pokračovat archeologické průzkumy, které především v loňském roce přinesly řadu významných nálezů a nových poznatků. Mimo jiné nález bosovaného romantického článku.

Orlický deník.cz
Archeologové na poličském náměstí objevili základy původní radnice.


17. dubna


Ústecký deník.cz
Přibližně tři tisíce let staré sídliště odkrývají archeologové v Trmicích u Ústí nad Labem. Areál lužické kultury z doby bronzové našli odborníci při stavbě obchodu pro nábytkářský gigant Sconto. Doposud vykopali keramiku a úlomky kostí. (fotogalerie)

Český rozhlas 6
Egyptolog Miroslav Verner hostem pořadu Rozmluvy. Moderuje Terezie Jirásková. (pouze audio)

Jindřichohradecký deník.cz
Je tomu již několik let, kdy jsem se ve speciální příloze Deníku zabýval dvěma rozličnými nálezy ze Suchdola nad Lužnicí, které souvisí se životem v této lokalitě v rozmezí zhruba pěti set let... Od hliněného hrnku ke kovové letecké směrovce. (píše archeolog Vladislav Burian)

Prostějovský deník.cz
Sedm set padesát metrů dlouhou silnici, která spojí Určickou a Krasickou ulici v Prostějově, bude lemovat cyklostezka. Z pohledu archeologů byly výkopy v této lokalitě spíše zklamáním.


16. dubna


Svitavský deník.cz
krátce Archeologové na náměstí v Poličce objevili základy staré radnice. V nové dlažbě, která pokryje povrch náměstí, bude jejich poloha vyznačena barevně odlišnými dlaždicemi.

Český rozhlas Leonardo
Podle obvyklého přesvědčení žili první Američané v souladu s přírodou a do svého životního prostředí zasahovali jen minimálně. Populární názor teď vyvádí z omylu uhlíkový podpis ve stalagmitech.

Český rozhlas Leonardo
Kanadští archeologové narazili na jihovýchodě Turecka na skladiště hliněných destiček s klínopisy ze 7. století př. n. l. Jsou na nich smlouvy, jimiž asyrští králové zajišťovali budoucnost své říše.

Archaia Praha
Ve dnech 13. a 14. dubna 2010 proběhlo tradiční setkání archeologů při kterém se informují o proběhlých archeologických akcí z předešlé sezóny.

Hodonínský deník.cz
Po přiblížení mikulčických pozůstatků po Germánech jsou na řadě nálezy pocházející z provincií pod nadvládou Římanů. Mikulčické hradiště ukázalo výrobky z hrnčířských dílen podél římského obranného systému v Porýní v dnešním Německu. (seriál Střípky archeologie)


15. dubna


Obnova.sk
Palec z nohy faraóna Achnatona vrátili do Egypta viac ako sto rokov po tom, čo ho ukradli. Informovala o tom egyptská Najvyššia rada pre pamiatky.

Český rozhlas Leonardo
Kamenné kruhy v jihoanglickém Dartmooru jsou zřejmě mnohem starší, než se předpokládalo. Pocházejí z neolitu a mohly by být dílem lidí, kteří postavili kruh ve Stonehenge.

Český rozhlas Leonardo
Místo, které neoprávněně uniká očím veřejnosti. Právě tak je možné charakterizovat kostel sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech datovaný až do 11. století. Archeologický výzkum této lokality byl jedním z prvních úkolů PhDr. Michala Trymla. (audio)

Mezoamerika.bloguje.cz
První kroky k poznávání mayských bohů vědci zahájili dávno předtím, než byly rozluštěny mayské nápisy, a podle toho to taky vypadalo.

Sedmička.cz - Jihlava
Däniken se v Jihlavě podělil o své vize. Přes pět stovek lidí zhlédlo přednášku spisovatele, jenž má mnoho fanoušků i odpůrců, ale málokoho nechá chladným.

Sedmička.cz - Mladá Boleslav
Jakými přírodními, technickými či historickými unikáty se může chlubit Mladoboleslavsko? Týdeník Sedmička našel největší rarity. Dvě jsou archeologické - nejmohutnější opevnění a největší nádoba.


14. dubna


Pravda.sk
Skamenené zvyšky novoobjaveného hominida druhu Australopithecus sediba, staré dva milióny rokov, ktoré objavili roku 2008 v jaskyni neďaleko juhoafrického Johannesburgu, by mohli obsahovať zvyšky mozgového tkaniva.

A2
Rozhovor s archeoložkou výživy Magdalenou Beranovou. Mnoho lidí se snaží vracet k tradičnímu způsobu pěstování a stravování. Ale lze vůbec říci, co je to tradiční jídlo?

Jihlavský deník.cz
V bývalém areálu Tesly v Havlíčkově ulici v Jihlavě probíhá archeologický průzkum. Kvůli němu se také pozdržela stavební činnost. Archeologové našli v areálu Tesly staré pece a vodovody. Všechny objevy jsou doprovázeny nálezy, zejména užitkovou keramikou. 

Archaia Praha
Ve dnech 11. a 12. října provedla společnost G IMPULS Praha spol. s r.o. geofyzikální prospekci plochy občanské plovárny v katastru Senohrad pod hradem Zlenice. Předběžné výsledky výzkumu jsou prezentovány až nyní.


13. dubna

VTM.cz
Chrám Angkor Vat tvoří důležitou součást kulturního dědictví dnešní Kambodže. Byl vystavěn v první polovině 12. století . Vědci nyní zkoumají, zdali změna podnebí mohla přispět k úpadku civilizace Khmérů, kteří tuto lokalitu obývali.

ScienceWorld.cz
Archeologové odkryli město Tell Zeidan a v něm dobře zachované vrstvy spadající do dob obejdské a chaláfské kultury. Město leželo na břehu Eufratu na území dnešní Sýrie. Oblast nebyla osídlená zhruba od roku 4 000 př. n. l.

Český egyptologický ústav
Na pohřebišti v oblasti Ain el-Zawíja u města Bawíti v oáze Bahríja bylo objeveno 14 řecko-římských hrobek pocházejícíhch ze 3. století př. n. l.

Karlovarský deník.cz
Barokní bazén v Paláci princů v Ostrově nad Ohří patří podle archeologa Jiřího Klsáka mezi velmi zajímavé nálezy.

Zlínský deník.cz
Namísto stavbařů obsadili koncem letošního ledna vyhloubené základy parkovacího domu u krajské Baťovy nemocnice ve Zlíně archeologové. Při záchranném výzkumu tam objevili pravěké sídliště z pozdní doby bronzové.

Berounský deník.cz
Otmíčská hora odpradávna tvoří výraznou dominantu Hořovické kotliny, proto již od pravěku přitahovala pozornost zdejších obyvatel, kteří zde postupně vybudovali trojdílné hradiště.

Deník.cz
Egyptští archeologové objevili 14 hrobů z antického období a mumii ženy v bohatě zdobeném sarkofágu. Hrobky pocházející ze třetího století před naším letopočtem odhalili v západoegyptské oáze Baharíja poblíž Káhiry.


12. dubna


Veda.SME.sk
Sarkofág starý približne 2300 rokov objavili egyptskí archeológovia. Je na ňom zobrazená žena oblečená v rímskom štýle.

21. století.cz
Po nedávno ohlášeném nálezu neznámého druhu člověka z Sibiře přišla další významná zpráva, tentokrát ze země paleoantropologii zaslíbené - Jižní Afriky. Vědci zde objevili dosud neznámý druh australopitéka se zřetelnými lidskými rysy.

ScienceWorld.cz
Dvě značně zachované kostry, které objevili výzkumníci v jihoafrické jeskyni Malapa, ukazují na počátky rodu Homo. Byly sice zařazeny k australopitékům, nicméně sdílejí řadu znaků i s prvními formami rodu Homo.


11. dubna


Český rozhlas Leonardo
Archeologie může mít mnoho podob. Možná i vás někdy napadlo, že odborná práce například v interiérech kostelů přináší jiné výsledky než výzkum na volném prostranství. (audio)

ČT24.cz
Ojedinělou barokní lázeň objevili archeologové při rekonstrukci Paláce princů v zámecké zahradě v Ostrově na Karlovarsku. Radní teď společně s odborníky musí najít řešení, jak památku zakonzervovat a zároveň ji nechat přístupnou i pro návštěvníky. (video)

TV Nova - Střepiny
Prý vstávali z hrobů a vraceli se, aby zabíjeli. Nebyli ani živí, ani mrtví. Upírů se lidé odnepaměti báli. Existovali, stále existují či nikoli? Proč se i univerzitní profesor - vampyrolog - vyhýbá odpovědi? (video, od času 6:05)


10. dubna


Sedmička.cz - České Budějovice
Při kopání jámy pro novou čističku odpadních vod v Putimi narazili dělníci na hnědé uhlí. Archeolog i geolog se však shodují - nález je to zajímavý, nikoliv neobvyklý.

tn.nova.cz
Historie, kterou nás učí ve škole, nikdy neexistovala, tvrdí nejslavnější archeolog-fantasta, švýcarský spisovatel Erich von Däniken.


9. dubna


Aktuálně.cz
Když devítiletý Matthew Berger oznamoval v srpnu 2008 svému otci Leemu, že v jeskyni, kterou prozkoumávají, nalezl fosílii, antropolog z johannesburgské Witwatersrand University se domníval, že jeho syn narazil na pozůstatek antilopy.

Vancata.bigbloger.lidovky.cz
Když jsem se dozvěděl o analýze DNA z článku prstu neznámého lidského druhu z jeskyně na Altaji,  prostudoval jsem odborné publikace. Pak jsem si ale začal připadat jak Alenka v kraji za zrcadlem, ovšem místo kočky Šklíby na mě civěli Brouci Pytlíci.

Český rozhlas Leonardo
Kde leží Veserkareho pyramida? Na druhého faraóna šesté dynastie historie na dlouho zapomněla. Nyní italští vědci vytipovali místo, kde by se měla nacházet jeho hrobka.

VTM.cz
Dnešní obyvatelé Skandinávie nejsou potomky lovců, kteří žili na tomto území ještě před 4000 roků. Současná populace Skandinávců povstala z vlny přistěhovalců, kteří přinesli do této oblasti kromě jiného i zemědělství.

Sedmička.cz - Přerov, Hranice
Dosud neznámé důkazy o historii kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horní Moštěnici nalezli archeologové pod jeho podlahou.


8. dubna


Lidovky.cz
Vědci objevili v jižní Africe kostry neznámého druhu lidoopů, který spadá do období přechodu od opice k předchůdcům člověka. Takřka dva miliony let staré fosilie mají obou a patřily živočichovi, který byl zřejmě přivyklý životu na stromech i na zemi.

Týden.cz
Před necelými dvěma miliony let se dva hominidé zřítili do padesát metrů hluboké jeskyně. Jejich kostry nyní paleontologům umožnily popsat dosud neznámý druh australopitéka a získat další informace o počátcích našeho vlastního rodu Homo.

Ekonom.iHNED.cz
Po neandrtálci a »hobitovi« možná budeme muset do širší lidské rodiny přizvat další vyhynulý druh.

ScienceWorld.cz
Hieroglyfy zastávaly v Egyptě velice specifickou funkci. Používaly se pro psaní textů, které byly určeny bohům, elitě v kontextu jejího vztahu k bohům nebo pro testy nějak spojené s posmrtným životem.


7. dubna


Osel.cz
Vědci z Oxfordu se pustili do výzkumu obrovských fosilizovaných kmenů z rašelinišť Nového Zélandu. Jde o jehličnany, které v tamních bažinách rostly před 30 000 - 130 000 lety.

Lidovky.cz
Na břehu zaniklého jezera objevil vůbec nejstarší dřevěný předmět u nás. Kromě toho výzkumy Petra Pokorného z Archeologického ústavu Akademie věd ČR otevírají nový pohled na stěhování národů.

Novinky.cz
Ve středu 7. dubna byla ve Frýdlantu na Liberecku zahájena rekonstrukce historického náměstí. Obnově bude předcházet podrobný archeologický průzkum, celou akci budou bedlivě sledovat památkáři.

Český rozhlas Sever
Ve Frýdlantu na Liberecku začala rozsáhlá rekonstrukce historického náměstí před radnicí. Tamní lidé a podnikatelé, kteří mají na náměstí své obchody, si budou muset zvyknout na život mezi výkopy. (audio)

Cestování.iHNED.cz
Peruánské úřady opět zpřístupnily turistům kulturní dominantu, inckou pevnost Machu Picchu, která byla v lednu odříznuta od zbytku země prudkými přívalovými dešti.

Novojičínský deník.cz
Poučný výlet může být návštěva Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Zdejší lokalita je totiž nalezištěm artefaktů života prvních Slovanů na zdejším území a jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska.


6. dubna

Veda.SME.sk
Mesto Aššur, 4500 rokov stará pevnosť a prvé hlavné mesto asýrskej civilizácie na území dnešného Iraku, je v nebezpečenstve a hrozí, že prepadne do rieky Tigris, varoval dnes iracký archeológ Muhammad al-Džuburí.

Sedmička.cz - Praha
Archeologové vystřídají v květnu ve Zlaté uličce turisty. „S výjimkou jedné malé sondy z roku 1943 tam nikdy nic nezkoumali," říká vedoucí archeologického oddělení Pražského hradu Jan Frolík.


5. dubna

ScienceWorld.cz
Neandrtálci přežívali nejdéle na Pyrenejském poloostrově, kde vymizeli teprve před zhruba 30 000 lety, na Gibraltaru žili ještě před 28 000 roky. Tolik standardní představa...


4. dubna

iDNES.cz
Přes dva miliony let stará kostra dítěte, kterou tým paleontologů objevil v Jihoafrické republice, zřejmě přepíše historii lidského druhu. Vědci věří, že se jim podařilo najít poz
10.05.2010 23:13:27
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one