Web o věcech kolem archeologie

31. května

Týden.cz
Egyptští archeologové odkryli kdysi ztracenou 3300 let starou hrobku starosty Memfisu (Mennoferu), hlavního města starobylého Egypta. Poprvé ji objevili hledači pokladů již v 19. století, pak hrob ale zakryla poušť.

Český rozhlas Leonardo
Vědci rozluštili chemické tajemství super-silné malty, kterou staří Číňané vyráběli z rýže. Zároveň zjistili, že lepkavá hmota je asi tím nejlepším materiálem na rekonstrukci čínských starověkých budov.

Webnoviny.sk
Archeologické múzeum v Bratislave ponúka virtuálnu prechádzku po Egypte. Vďaka interaktívnemu stánku si návštevníci môžu pozrieť pamiatky starovekého Egypta - Tutanchamónovu hrobku, pyramídy a Sfingu v Gíze a Luxorský chrám. (s videem)

Hodonínský deník.cz
Prohlížet si archeologické nálezy v podobě střepů nemusí být pro návštěvníky muzeí až tak zajímavé. Vedoucí žarošického památníku Roman Muroň si dal práci a osamělým střepům dodělat zbytky nádob. Stejnou technikou jako naši prapředci.

ŠÍP Plus
V roce 1936 si elektřina teprve razila cestu do lidských domácností, a tak všechny šokoval nález nedaleko Bagdádu. Rakouský archeolog Wilhelm König tam objevil baterii starou 2000 let.


30. května


Český rozhlas 6
Epocha lidského ovlivňování životního prostředí podle studie v časopisu Nature začíná už před zhruba 13.000 lety... Neandertálci nebyli jen vzdálenými příbuznými lidí, jak se dosud předpokládalo, ale patří mezi jejich předchůdce, píše časopis Science.

Český rozhlas Radiožurnál
Na náměstí v Havlíčkově Brodě objevili dělníci při rekonstrukci studnu. Je 11 metrů hluboká a asi do poloviny plná vody. O tom, jak je stará, odborníci spekulují.

Český rozhlas Leonardo
Na Národní třídě v Praze vyroste nové obchodní centrum. Kvůli sporům s investorem stavby byl archeologický výzkum na této lokalitě přerušen. Přesně po pěti měsících se archeologové na výzkumnou plochu vrátili. (audio)

Novinky.cz
Historičtí badatelé a nadšenci, kteří se rozhodnou strávit dovolenou na ostrově Kypr, budou ohromeni množstvím byzantských chrámů, zachovalých podlahových mozaik i přírodních útvarů, jež připomínají řeckou mytologii.


29. května


Česká televize - Týden v regionech (Brno)
Na slovanské hradiště v Mikulčicích se velká voda valila mnohokrát, samotného památníku se ale pokaždé ani kapka vody z vylitých řek nedotkla. (video - od času 21:05)

Jihlavský deník, Zjihlavy.cz
Objev, jaký se nepodaří každý den, učinili archeologové v Jihlavě. V Brněnské ulici vykopali dvě patky někdejší České brány jihlavského opevnění.

Hodonínský deník.cz
Mnohé mikulčické nálezy se skrývaly pod vrstvami navážky. Předkové odpad nevyváželi. Kolem domů se válely kosti ze snědených zvířat. (seriál Střípky historie, píše Jaromír Šmerda)

tn.cz (TV Nova)
Malý zubatý ďábel. A ještě k tomu kanibal: takový byl první člověk. Lidstvu trvalo dobrých sto let, než si připustilo, že pocházíme z opice. Ale jak se smíříme s tím, že naši předkové byli kanibalové?

Mladá fronta DNES - Liberecký kraj
KRÁTCE... V Lomnici nad Popelkou se bude rekonstruovat zámek. Terénní práce a související archeologické vykopávky budou probíhat na zámeckém dvoře a v zámeckém parku. Čekají se např. nálezy zdiva původní gotické tvrze z 13. století.


28. května


Novinky.cz
Poprvé od objevení Kleopatřina paláce, který před 1600 lety zničilo zemětřesení a vlna tsunami, budou mimo Egypt vystaveny tam nalezené poklady.

21. století.cz
Kanadští archeologové nedávno v Peru objevili zbytky po 1400 let staré pyramidě, která kupodivu sloužila nejen jako náboženské shromaždiště či pohřebiště, ale také jako bydlení pro vysoce postavené členy společnosti.

Český rozhlas Leonardo
Štěstí se usmálo na kyperské archeology, když stavební dělníci narazili ve výkopech na 2400 let starý hrob. Je to jeden z mála starých hrobů, které unikly masivnímu vykrádání, jež na Kypru vzkvétalo jako výnosná živnost celé 19. a 20. století.

SME.sk
Austrálski vedci zrejme našli najstaršieho príbuzného človeka. Bol to asi kanibal.

Topzine.cz
Budapešť, ráj milovníků uzenin, vína a termálních lázní. Město samotné nenabízí jen gurmánský zážitek, ale také skvostné kulturní a historické památky. Jednou z nich je Aquincum - římský vojenský tábor a později významné římské město na Dunaji.


27. května

Archeopraha.cz
V květnu 2010 proběhl plošný předstihový záchranný archeologický výzkum v suterénu pod Zrcadlovou kaplí v areálu Klementina v Praze na Starém Městě. Archeologický výzkum byl vyvolán stavební akcí Revitalizace Klementina - 1. etapa.


26. května


České noviny.cz
Archeologové z Jihočeského muzea pátrali po starších základech kaple svaté Anny ve Vyšším Brodě. Kaple byla postavena v roce 1648, ale podle pověsti zde měla stát kaple ještě starší, která předcházela i samotnému založení cisterciáckého kláštera.

tn.cz (TV Nova), iHNed.cz
Podvodní archeologové objevili pod hladinou moře nedaleko pobřeží egyptského města Alexandrie ruiny komplexu paláce a chrámu egyptské královny Kleopatry. (1x video)

TV Nova
Zchátralý gotický hrad v centru Litoměřic, který prochází rekonstrukcí, přinesl velké překvapení. Dělníci tam našli dávno ztracenou kapli, ve které se údajně modlil Karel IV. (Odpolední Televizní noviny - video, od času 13:24)

Mladá fronta DNES - Severní Čechy
KRÁTCE... V Teplicích byl zahájen zjišťovací archeologický průzkum za obchodním domem Prior.


25. května


České noviny.cz
Potápěči a podvodní archeologové objevili pod hladinou moře nedaleko pobřeží egyptského města Alexandrie ruiny komplexu paláce a chrámu egyptské královny Kleopatry. Stavby z vápencových bloků před více než 1600 lety smetlo zemětřesení a cunami.

Pravda.sk
Už 600 prevažne stredovekých hrobov našli archeológovia pri výskumoch
na trase výstavby rýchlostnej cesty R1. Najväčšie pohrebiská sú v okrese Zlaté Moravce - v Čiernych Kľačanoch sa našlo takmer dvesto hrobov a v Tesárskych Mlyňanoch vyše 160.

ScienceWorld.cz
Ve sledu různých prehistorických kultur můžeme odlišovat období, kdy lidé jeskyně vyhledávali, v jiných dobách je ale naopak ignorovali. Mohla by zde být nějaká zákonitost?

Regiony24.cz - Jižní Čechy
Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali v rámci expedice Abusír vzácné archeologické naleziště v Egyptě. Oba vědci, Jaromír Beneš a Adéla Pokorná, se již dlouhodobě na výzkumu v Egyptě podílejí.

Archeologické centrum Olomouc - Aktuality
Z novějších nálezů Archeologického centra Olomouc můžeme milovníkům starého řemesla ukázat např. šperkařské výrobky nalezené na velkomoravském pohřebišti v lokalitě Hulín-Pravčice 2, v trati Vrbičné (stavba dálnice D1).

Archaia Brno - Zápisníček
Ač desátý ročník Setkání v Moravském krasu provázelo nepříznivé počasí, takřka vše se podařilo. Akci předcházel workshop pořádaný Technickým muzeum v Brně, věnovaný železářství. Jednalo se především o experimentální tavbu železa v replikách protohistorických a historických pecí.

Žatecký a lounský deník.cz
Na více než 1,2 milionu korun vyjde archeologický průzkum bývalé renesanční sladovny v Masarykově ulici v Žatci v letošním roce.

Přerovský deník
KRÁTCE... Archeologové dohlížejí na opravu hřbitovní zdi v Přerově. Nic průlomového nečekají, přestože se zde za první republiky našla středověká keramická nádoba. Nedaleko odtud byly při stavbě supermarketu před časem nalezeny základy velké budovy z vrcholného středověku.

Jihlavské listy
KRÁTCE... Při stavbě domova pro seniory v areálu bývalé Tesly v Jihlavě byla nalezena historická studna, dřevěné vodovodní potrubí a keramické střepy.

Krkonošský deník
KRÁTCE... Další náměstí v rekonstrukci přivítá brzy archeology - Masarykovo náměstí ve Dvoře Králové nad Labem.


24. května

Týden.cz
Přibližně před třinácti tisíci lety ze Severní Ameriky vymizeli mamuti a další velcí savci. Krátce nato se prudce ochladilo - na mnoha místech až o 12°C. Podle studie publikované v časopise Nature Geoscience bylo příčinou ochlazení vyhynutí mamutů.

Novinky.cz
Odborníkům se podařilo zrekonstruovat tvář a postavu rytíře, jehož kosti byly objeveny na hradě ve skotském Stirlingu. Historikové se teď snaží zjistit identitu válečníka, který tu byl zabit někdy ve 13. nebo 14. století.

Český rozhlas Leonardo
Cenným materiálem k bádání jsou pro archeology i podlahy. Dokládá to výstava v Národním památkovém ústavu v Praze, kde se můžete seznámit s podlahami z kostela sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech a z Břevnovského kláštera. (audio)

VTM.cz
Anglické město Nottingham proslulo díky středověkému zbojníkovi Robinovi Hoodovi. Nejnovější průzkum přidal k městským pozoruhodnostem rozsáhlý jeskynní systém.

Český rozhlas Plzeň
Karlovarští archeologové objevili v Paláci princů v Ostrově barokní bazén. Objekt v současné době prochází rekonstrukcí a bude sloužit jako knihovna. Pracovníci Karlovarského krajského muzea na místě nyní pracují a bazén zkoumají. (audio)

Sedmička.cz - Hradec Králové
Ve Všestarech u Hradce Králové poznáte život v pravěké vesnici na vlastní kůži. Tamní areál se ještě rozroste, bude jediný svého druhu v Česku.

Český rozhlas Hradec Králové
KRÁTCE... Studna ze 16. století, nalezená loni při archeologickém výzkumu na náměstí v Novém Městě nad Metují, bude atrakcí pro místní i návštěvníky. Vnitřek bude osvětlen a bude se do něj nahlížet speciálním "okem" na pískovcovém soklu.


23. května

České noviny.cz
Egyptští archeologové objevili asi 100 kilometrů jižně od Káhiry, v Lahúnu u oázy Fajjúm, 57 starověkých egyptských hrobek. Mnohé z nich obsahují malovaný dřevěný sarkofág, v němž je uložena mumie.

Lidovky.cz
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes v Káhiře prohlásil, že busta staroegyptské královny Nefertiti je v německém muzeu legálně. Podle agentury AP tak odmítl egyptský požadavek na její vrácení.


22. května

Obnova.sk
Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek.


21. května

Český rozhlas Leonardo
Vodní přívaly, které se přehnaly severem Anglie na sklonku roku 2009, odkryly dlouho a marně hledané zbytky osídlení z doby římské v hrabství Cumbria.

Obnova.sk
V ruinách starovekého egyptského chrámu sa podarilo objaviť masívnu bezhlavú sochu gréckeho kráľa, ktorá podľa vedúcich vykopávok naznačuje, že môže ísť o miesto posledného odpočinku Marca Antonia a Kleopatry.

Archaia Praha - Aktuality
V průběhu května roku 2010 byl v prostoru systematicky sledované senohrabské plovárny a říčních lázní pod Hláskou (hradem Zlenice) proveden doposud nejrozsáhlejší záchranný archeologický výzkum v souvislosti s výstavbou sociálních zařízení.

České noviny.cz
V novém Hradním muzeu v Českém Krumlově bude unikátní maketa hradu. Promítnou se v ní nejnovější poznatky o vývoji komplexu, které vyplynuly z řady stavebněhistorických, archeologických a restaurátorských průzkumů.

Hodonínský deník.cz
Není lehké dát odpověď na situaci na mikulčickém katastru ve druhé polovině 6. století. S koncem doby stěhování národů vyzněla jistě i v Mikulčicích poslední výrazná osídlovací vlna germánských kmenů spojená s Langobardy. Zároveň tam začíná éra slovanského lidu. (Střípky archeologie - píše Jaromír Šmerda)


20. května


Lidovky.cz
V Brně budou rozlehlé trezory pro světové unikáty ohrožené, či dokonce poničené válkami či katastrofami. Včetně archeologických nálezů...

Pravda.sk
Starý múr, ktorý vykopali v Trenčíne pri stavbe podzemných garáží, možno vôbec nie je takým vzácnym nálezom, za aký ho označili pamiatkari. Za národnú kultúrnu pamiatku ho vyhlásili pred rokom. Na budúci týždeň sa majú na stavenisko vrátiť archeológovia.

Archaia Praha - Aktuality
Od konce dubna provádí společnost ARCHAIA záchranný archeologický výzkum při západním okraji obce Zbuzany. Akce byla vyvolána výstavbou sítě nových obslužných komunikací k plánované obytné zástavbě. (fotogalerie)

Ústav archeologické památkové péče Brno - Aktuality
Archeologický dohled nad propojením hradu Holštejna v Moravském krasu s jeskyní Hladomornou. Úkolem bylo propojit hradní vrch z povrchu s podzemní chodbou a následně jejím prostřednictvím s jeskyní, která měla ve středověku plnit funkci hradního vězení.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Historie, současnost a budoucnost Národního muzea. Velký rozhovor s jeho generálním ředitelem Michalem Lukešem. (Host Radiožurnálu - audio)

Novinky.cz
Archeologové hlásí z mexického města Chiapas rekordní nález. V pyramidě objevili hrobku, která může být až 2700 let stará a tudíž nejstarší v celé Střední Americe. V jejím nitru pak objevili čtyři kostlivce, jeden z nich byl obklopen velkým množstvím jantaru a nefritu. (video)

veda.SME.sk
V Strednej Amerike našli najstaršiu hrobku v pyramíde. Naznačuje, že Mayovia svoje pyramídy prevzali od staršej kultúry.

Prachatický deník.cz
Příběh Hornické naučné stezky u Albrechtovic, která bude zanedlouho otevřena, započal již na konci 80. let, v době, kdy tehdejší student Příbramské průmyslovky Bohumil Toms začal studovat historické prameny související s těžbou zlata na Prachaticku.

Sedmička - Liberec, Jablonec nad Nisou
KRÁTCE... Chystá se úprava libereckého Nerudova náměstí, která bude spojena i s archeologickými výzkumy. Už před 30 lety se tam našlo dřevěné potrubí ze 16. století.

Mladá fronta DNES - střední Čechy (střed)
KRÁTCE... V novém muzeu v Dobrovici na Mladoboleslavsku, přibližujícím historii cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a samotného města budou i archeologické nálezy.

Český rozhlas Pardubice
KRÁTCE... Na stavbě nové radnice v Přelouči se našly kosterní pozůstatky a keramické střepy ze 13. a 14. století.

Blanenský deník
KRÁTCE... Při povodních hrozilo protržení Skařinské hráze v Hodoníně a zaplavení areálu s velkomoravskými vykopávkami v Mikulčicích. Podle povodňové komose by v budoucnu mělo dojít k dalšímu zpevnění hráze.

Brněnský deník
KRÁTCE... Podle dendrochronologických analýz dřeva z roubení pochází studna, vykopaná v roce 2003 v rohu brněnského náměstí  Svobody, z druhé poloviny 13. století. Stála tam tedy už na počátku historie Brna.


19. května


ČT - Týdeník PORT
Letecká archeologie  je druh archeologické prospekce. Řadí se mezi nedestruktivní archeologické metody, kdy se pomocí leteckého pozorování a fotografického snímkování na základě půdních, vegetačních, stínových a jiných příznaků vyhledávají, identifikují a evidují archeologické objekty. (téma pořadu - video, cca 10:00)

Pravda.sk
Vzácne kusy histórie vykopali archeológovia v Dolnej Strehovej, kde práve vyrastá nové termálne kúpalisko. Medzi najväčšie cennosti nálezu patrí nádoba z obdobia pilinskej kultúry, akých sa na Slovensku doteraz našlo len veľmi málo.

Novinky.cz
Nejznámější římské dominantě Koloseu hrozí zkáza. Amfiteátr trpí především znečištěním ovzduší, ale i vibracemi a deštěm. Obavy zesílily o uplynulém víkendu, kdy se z monumentu odlomily tři kusy zdiva, které nezachytila ani bezpečnostní síť.

Archaia Praha - Aktuality
V průběhu dubna a května roku 2010 probíhal záchranný archeologický výzkum v trasách komunikací a inženýrských sítí pro soubor rodinných domů „Za panskou stodolou", který bezprostředně navazuje na východní okraj Čakovic, avšak je na katastru obce Miškovice.

Sedmička.cz - Kolín, Kutná Hora, Nymburk, Poděbrady
Zlatý poklad. Bezpochyby právě ten je největším lákadlem nové výstavy Lidé doby bronzu, jež je do konce srpna k vidění v kolínském Regionálním muzeu. Jde o nález, který archeologové objevili u Velimi poblíž Kolína.

iDNES.cz
Slovácké muzeum Uherské Hradiště balí sbírky a schovává je před velkou vodou. Nejdůležitější je zachránit vzácné archeologické nálezy z velkomoravské doby a plátna barokních mistrů.

VTM.cz
Záhada soch z Velikonočního ostrova už byla „vyřešena" mnohokrát. Britští archeologové jsou přesvědčeni, že většině z teorií zasadili smrtící ránu. Velikonoční ostrov byl protkán sítí cest a silnic. Jsou staré asi 800 let a spojují lomy s pobřežím.

Děčínský deník
KRÁTCE... V děčínské ulici Březová skončila rekonstrukce kanalizace a vodovodu, která byla velmi složitá, protože se v místě nachází systém historických mlýnských náhonů, propojený místy s kanalizací. Archeologové tu zkoumali základy blíže neurčené historické stavby.

Mladá fronta DNES - regionální mutace
KRÁTCE... Regionální mutace zveřejnily anketu, ve které se vždy padesáti osobností regionu ptaly, komu dají v nadcházejících volbách svůj hlas. Ve středních Čechách, Hradeckém, Libereckém a Olomouckém kraji a také na jižní Moravě mezi nimi byli i archeologové.


18. května


České noviny.cz
Archeologové objevili v jižním Mexiku v jedné pyramidě hrobku hodnostáře, jejíž stáří odhadují na 2700 let. Podle agentury AP jde možná o nejstarší takový pohřeb zdokumentovaný v Mezoamerice.

Český rozhlas Sever
Liberečtí archeologové začali v Hrádku nad Nisou zkoumat více než 400 let starou studnu, kterou objevili při záchranném průzkumu v centru města. Dno studny může ukrývat zajímavé předměty, které tam při nabírání vody lidem kdysi spadly. (audio - reportáž)

České noviny.cz
Dvě vzácné antické sochy zabavila řecká policie pašerákům na jihu země. Mramorová dvojčata stará asi 2500 let pocházejí z nelegálních vykopávek, zadržení muži je údajně chtěli v zahraničí prodat za deset milionů eur.

mezoamerika.bloguje.cz
Mayští bohové... Dnes opouštíme obecné povídání o pantheonu a podíváme se na zoubek prvnímu konkrétnímu božstvu. Jde bezesporu o nejvýznamnějšího a nejuctívanějšího člena pantheonu - o boha kukuřice.

Mladá fronta DNES - Pardubický kraj
KRÁTCE... V Chrudimi stále nevědí, jestli budou mít peníze na silniční obchvat města. Archeologický výzkum zatím nechají udělat na místech nejkomplikovanějších staveb - mostů. Kdyby peníze příští rok nepřišly, muselo by se všechno znovu zasypat.

ČT24
KRÁTCE... Pracovníci Slováckého muzea stěhovali do bezpečí před velkou vodou archeologický depozitář.


17. května

ASB.sk
Záchranné archeologické výskumy sú súčasťou procesu príprav na realizáciu investičných zámerov. Developeri ich často chápu ako prvok, ktorý síce vyžaduje dikcia zákona ako jednu z podmienok na úspešné zavŕšenie kolaudačného procesu, ale ktorý súčasne zapríčiňuje časový sklz a predraženie projektu. Táto „legenda" sa však nemusí vždy zakladať na pravde.

Novinky.cz
Zpráva o fascinujícím nálezu dvou fosílií v Jihoafrické republice proběhla před několika týdny doslova celým světem. Kostry, jejichž první část našel tehdy devítiletý syn Matthew archeologa Lee Bergera, patří dvěma bytostem žijícím před téměř dvěma milióny let.

Pravda.sk
Pozostatky unikátnej citadely budú musieť z centra Košíc presunúť, aby sa nepoškodili pri stavebných prácach. Vrátiť by sa mala po dokončení stavby budúceho Auparku. Ako možno citadelu sťahovať z miesta na miesto, teraz skúmajú odborníci.

Hradecký deník.cz
Technické vymoženosti a nešvary dnešního světa zůstaly o víkendu za branami všestarského archeoparku. Dny živé archeologie umožnily příchozím nahlédnout do způsobu života lidí, kteří svou poutí prošli před tisícovkami let. (fotogalerie, video)

RTA.cz
Vrátit se například do doby kamenné mohli návštěvníci akce s názvem Dny živé archeologie ve Všestarech na Hradecku. Zároveň mohli obdivovat prehistorickou architekturu. (video - reportáž)

tn.cz (TV Nova)
Heyerdahlova expedice Ra dokázala možnost plavby přes Atlantik. Slavný norský mořeplavec a etnograf Thor Heyerdahl se celý život snažil potvrdit, že oceán nebyl pro staré civilizace nepřekonatelnou překážkou.

Dáma.cz
Sexuální pomůcky existovaly už minimálně před třiceti tisíci roky. Lidé starší doby kamenné používali zřejmě k dráždění pohlavních orgánů umělé penisy z kamene. :-)))

Český rozhlas Pardubice
KRÁTCE... Výstavu radnice v Přelouči zastavily archeologické nálezy. Výzkumy potrvají do poloviny června. Na místě se našly základy stavby, studny, zvířecí kosti, keramika ze 13. a 14. století a historická dlažba.


16. května

Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Stovky izraelských policistů hlídají ve městě Aškelon začátek výstavby nové zdravotnické pohotovosti. Archeologové totiž musejí přemístit několik starověkých hrobů a proti tomu ostře vystupují židovští fundamentalisté.

Český rozhlas Leonardo
Archeologický park v pražské Liboci neslouží jen k ochraně a poznávání památek. Pravidelně se tu archeologové setkávají i s lidmi „zvenčí", a to u příležitosti nejrůznějších oslav. Jednou takovou byla i jarní středověká slavnost. (audio)


15. května

Šumperský a jesenický deník.cz
Vzácný nález se podařil majitelům tvrze v Nemili u Zábřehu. Z výkopu podél domu na ně vykoukl pozdrav z doby vrcholného středověku - takzvaný diamantový palcát.(fotogalerie)

Jindřichohradecký deník.cz
Opevněné kostely na Jindřichohradecku. (píše archeolog Vladislav Burian)


14. května


Český rozhlas Leonardo
Moderní laserová technika vypůjčená od vesmírné agentury NASA pomohla americkým archeologům dokončit ve středoamerickém Belize mapování ruin mayského města Caracol. Náročný úkol zvládli v rekordním čase čtyř dnů.

České noviny.cz
Archeologové v Izraeli odkryli zbytky akvaduktu pocházejícího ze 14. století. Zásoboval vodou Jeruzalém po téměř 600 let a vedl stejnou trasou jako akvadukt používaný už v dobách Ježíše Krista.

Novinky.cz
Hliněné vojsko v hrobce prvního císaře Číny má o dalších 114 vojáků více. Sochy, jež našli čínští archeologové, se ale liší od dosavadních. Nově objevení válečníci měří 1,8 až dva metry. Jsou tak značně mohutnější než osm tisíc dosud nalezených bojovníků.

Český rozhlas 6
Američané v Iráku nejen bojují, ale financují také kulturní a vědecké programy. Jeden z nich se zaměřuje na restaurování starověkých trosek města Babylonu... Čínští archeologové objevili dalších 114 terakotových válečníků.

Novinky.cz
Město Leptis Magna patřilo ve starověku k nejvýznamnějším obchodním centrům Římského impéria. Rozkládá se na pobřeží Afriky v dnešní Libyi. Od roku 1982 je na seznamu světového dědictví UNESCO. Svou zachovalostí a rozlohou udivuje archeology ještě dnes.

ČT24
KRÁTCE... V Tasově na Vysočině zkoumají archeologové základy rotundy z první poloviny 13. století. Uvnitř se našly i hroby. Jeden z mrtvých měl u hlavy nožík.

Mladá fronta DNES
KRÁTCE... Cenu Gloria musealis za nejzdařilejší výstavní katalog udělila Asociace muzeí a galerií knize Kroměříž zmizelá a znovu zrozená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města, která popisuje archeologická bádání v Kroměříži

Boleslavský deník
KRÁTCE... V sobotu 22. května bude slavnostně otevřeno nové Muzeum města Dobrovice. V jeho historické části nebudou chybět ani archeologické nálezy.

Jindřichohradecký deník
KRÁTCE... Hrad Landštejn má od letoška novou expozici archeologických nálezů.


13. května

Český rozhlas Leonardo
Dlouho očekávané přečtení genomu neandrtálců ukázalo, že mezi nimi a našimi předky skutečně existovaly intimní vztahy. Neandrtálci ale pravděpodobně nebyli jediným druhem, se kterým se zcestovalý Homo sapiens zapletl.

Český rozhlas Pardubice
Centrum Poličky je už přes dva měsíce staveništěm. Město se pustilo do největší investiční akce posledních let, do čtrnáctimilionové rekonstrukce parteru Palackého náměstí. Práce načas zastavili archeologové, dnes už ale firma, která je provádí, skluz dohnala.

Žatecký a lounský deník.cz
Turisté jezdili do skanzenu ve Březně u Loun. Mohli si prohlédnout a zkusit, jak se žilo v pravěku.


12. května

České noviny.cz
Čínští archeologové objevili v hrobkách dynastie Čchin v provincii Sien dalších 114 terakotových válečníků. Mnohé sochy byly nalezeny rozbité, jsou však bohatě barvené.

Webnoviny.sk
Čilský úrad spravujúci archeologické a historické pamiatky žiada 570-tisíc dolárov ako kompenzáciu za škody spôsobené účastníkmi tohtoročných pretekov Rely Dakar.

ČT24.cz
Moravský kras se rozhodl ukázat své krásy v prostorách Moravského zemského muzea. Od unikátů živé i neživé přírody, přes archeologické vykopávky a činnost člověka, po významné badatele, kteří oblasti a výzkumu zasvětili své životy. (s videem)

ČT24, Události v regionech - Brno
Výstava o Moravském krasu v Moravském zemském muzeu zavede návštěvníka do jeskyně, ukáže zblízka krápníky i představí vše živé, co přebývá v tajuplném podzemí. Součástí je i archeologická část. (video - reportáž, čas 18:52 - 20:35)

Archaia Brno - Zápisníček
Minulý víkend jsme jako každoročně provedli některé přípravné práce na již desátý ročník tradičního Setkání ve střední části Moravského krasu. Především bylo nutné zcela zrekonstruovat pekařskou pec, ve které již několik let se střídavými úspěchy pečeme chleba.

Mladá Fronta DNES - Českomoravská vrchovina
KRÁTCE... Od května otevřelo brány Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích. V archeologické expozici je vystavena část sbírky významného archeologa Jaroslava Palliardiho, který zde působil. Obsahuje třeba soubor unikátních kopií loštických pohárů ze 16. století.


11. května

České noviny.cz
Nejstarší zpodobnění lidské postavy na světě vytvořil pravěký umělec asi před 35.000 až 40.000 lety. Tato šesticentimetrová soška ženy s obrovskými prsy vyřezaná z mamutí kosti se jmenuje Švábská venuše (též Venuše z Hohle Fels).

Obnova.sk
V centre Nitry pod Mariánskou ulicou sa zrejme ukrývajú aj ďalšie domy z 11. storočia. Myslia si to archeológovia, ktorí chcú ulicu podrobnejšie preskúmať. Nedávno tu objavili unikátny stredoveký zaniknutý dom.

veda.SME.sk
Iračania by chceli premeniť slávny Babylon na zábavný park. Pamiatkari vyzývajú na opatrnosť.

Berounský deník.cz
V paláci nižborského zámku byla pro příznivce historie otevřena ojedinělá a zajímavá výstava. Připravili ji pracovníci Ústavu archeologické památkové péče středních Čech a pojmenovali ji Industriální zóny - výdobytek moderní společnosti? Keltské výrobní areály.

Český rozhlas Region, Středočeský kraj
KRÁTCE... Středočeský kraj zřídil nový depozitář archeologických nálezů v objektu bývalé barokní sýpky v Benátkách nad Jizerou. Rozhodující bylo, že šlo o rozsáhlý objekt, který byl v relativně dobrém stavu. Depozitář by měl sloužit všem muzeím Středočeského kraje.

Právo
KRÁTCE... Na rekonstruovaném náměstí ve Frýdlantu odkryli archeologové např. jedinečně zachovalou dlažbu z 18. a 19. století, kašnový rozvod, sběrnou stoku nebo půdorys masných krámů za původní barokní radnicí. Nálezy budou po zdokumentování zakonzervovány, prozkoumanou část čeká pokládka sítí a nakonec zadláždění. Archeologové se nyní přesunou do druhé zóny, kterou jim zatím stavbaři odkryli.


10. května


Šumperský a jesenický deník.cz
Vlastivědné muzeum Jesenicka představí novou expozici archeologie a historie. Podle ředitelky muzea Veroniky Rybové se ve Vodní tvrzi v Jeseníku podařilo vytvořit ojedinělou expozici, jakou se nemůže pochlubit žádné jiné muzeum na Moravě.

DigiWeb.iHNed.cz
Tým marockých archeologů odkryl první kostry a hroby lidí z kultury zvoncovitých pohárů na území Maroka. Kostry jedinců rituálně pohřbených v jeskyni asi 80 kilometrů východně od metropole Rabatu jsou datovány přibližně do doby před 5000 lety.

Pravda.sk
Predkovia moderných ľudí sa možno krížili s neandertálcami. Vyplýva to z výskumu genómu neandertálcov, pričom hlavným zdrojom genetického materiálu boli tri úlomky kostí z chorvátskej jaskyne Vindija.

Webnoviny.sk
Rekonštrukcia Vígľašského zámku v okrese Detva, národnej kultúrnej pamiatky, prebieha pod stálym dohľadom pamiatkarov a archeológov a všetky doterajšie zásahy, vrátane búracích prác, boli povolené a odôvodnené. (s videem)

České noviny.cz
Archeologové obnovili výzkum nad pražskou stanicí metra Národní třída, kde má vyrůst multifunkční objekt Copa centra. Jeho investor urovnal své dluhy vůči Národnímu památkovému ústavu, kvůli kterým archeologové vykopávky v prosinci zastavili.

Parlamentní listy.cz
Kritici opravy Karlova mostu neví o archeologii vůbec nic a nic vědět ani nechtějí...

ČT24
Přírodní rezervace Apolena nedaleko hradu Trosky, která je součástí první zóny Chráněné krajinné oblasti Český ráj, se až do odvolání uzavřela návštěvníkům. Důvodem jsou vandalové, kteří skály, archeologické památky i les léta ničili a rušili i chráněné netopýry. (video - reportáž)

Českokrumlovský deník.cz
Zřícenina hradu Louzek přiláká každoročně zhruba dva tisíce turistů.V letošním roce by měl na Louzku vyrůst srub. Ten poslouží hlavně pro archeology - bude fungovat jako zázemí archeologických a statických udržovacích prací na hradě.

ScienceWorld.cz
Už Řekové či Římané měli tendenci k nekritickému objevu egyptské moudrosti, na druhé straně se ale celé řadě rysů egyptského náboženství posmívali - například místnímu uctívání zvířat nebo znázorňování božstev ve zvířecí podobě.

archeo.blog.cz
Anatomicky moderní člověk vznikl v Africe, k níž se svým přírodním prostředím po většinu čtvrtohor přimykala i oblast Blízkého východu. Pomineme-li jižní Afriku, převzal ve vývoji anatomicky současných lidí primát severovýchodní africký roh.


9. května


tn.cz (TV Nova)
Nevídaný poklad objevili archeologové pod bývalým fotbalovým hřištěm v Dětkovicích na Prostějovsku. Našli tam nečekaně rozsáhlé pohřebiště z desátého století. Průzkum tam probíhá kvůli chystané výstavbě domů. (příloha video - reportáž)

Český rozhlas Leonardo
Zvenku Archeologický park v pražské Liboci známe dobře. Jak to ale vypadá uvnitř staveb? Abychom mohli nahlédnout dovnitř, musíme nejprve pootevřít okenice do dymné jizby největšího z domů. (audio)

Český rozhlas Leonardo
Zahrajme si hru. Hru o místo, kde proti sobě stojí třicet generací proti čtyřem. Hru o Nový hrad u Kunratic s přilehlým obléhacím táborem. (audio, fotogalerie)

Webnoviny.sk
Spišské múzeum pripravuje obnovu Spišského hradu. Po rekonštrukcii by mali byť sprístupnené viaceré objekty, ktoré sú dnes pre návštevníkov nedostupné. (video)


8. května

vancata.bigbloger.lidovky.cz
Před 100 tisíci lety zřejmě došlo ke kontaktu mezi liniemi anatomicky moderního člověka a neandrtálců, tedy křížení mezi anatomicky moderním člověkem a neandrtálci bylo možné a moderní člověk získal od neandrtálců přibližně 1-4 % společných genů.

ČT24
Návštěvníci jeskyně Býčí skála v Moravském krasu zažili jedinečnou událost. Po více než sto letech se tam vrátila vzácná lebka mladé ženy. Doteď byla schována v archivu Moravského zemského muzea. (příloha video - reportáž)

veda.SME.sk
Päťtisíc rokov staré pohrebisko - hroby a ľudské kostry - našli marockí archeológovia v jaskyni neďaleko mesta Hemiset, ležiaceho vo vzdialenosti 80 kilometrov východne od Rabatu.

archeo.blog.cz
Hérodotos: Dějiny aneb Devět knih dějin nazvaných Músy.


7. května


Lidovky.cz
Tým marockých archeologů odkryl první skelety a hroby lidí z kultury zvoncovitých pohárů na území Maroka. Jedinci rituálně pohřbení v jeskyni asi 80 kilometrů východně od metropole Rabatu jsou datováni přibližně do doby před 5000 lety.

10.06.2010 22:40:48
Frederik Velinský
OD ČERVENCE 2010 NAJDETE TUTO RUBRIKU NA NAŠEM
FACEBOOKOVÉM PROFILU

Chcete, aby se v našem přehledu nových knih objevovaly i novinky z oblasti tzv. záhadologie, esoteriky či mystiky, pokud mají nějaký vztah k archeologii?

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one